Łódź: w przyszłym roku wielkie przenosiny klinik

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 03 października 2009 08:35

Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Wojskowej Akademii Medycznej - Centralny Szpital Weteranów, z liczbą ponad 900 łóżek od przyszłego roku stanie się jednym z największych szpitali w kraju. Do Centrum Kliniczno Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przeniosą się kliniki z czterech łódzkich szpitali i jedna klinika ze Zgierza.

Pierwsi pacjenci do placówki trafią już we wrześniu przyszłego roku, a pod jego koniec ponad 400-łóżkowy szpital będzie przyjmował chorych na serce, nerki, osoby z problemami ortopedycznymi, a także ciężarne łodzianki. Trwają ostatnie przygotowania do uruchomienia szpitala CKD UM w Łodzi.

– Przeniesienie wszystkich klinik kardiologicznych nastąpi we wrześniu lub w październiku. Wcześniej, bo już w kwietniu, w CKD uruchomimy część diagnostyczną. Na parterze budynku będą pracownie z tomografem, rezonansem i z nowoczesnym sprzętem diagnostycznym. Na czas przenosin klinik kardiologicznych do CKD większość procedur i kontrakt z NFZ przejmie kardiologia w szpitalu im. WAM – mówi dr Jacek Rysz, dyrektor szpitala.

Ale to nie koniec zmian. Pod koniec przyszłego roku w CKD rozpoczną się przenosiny oddziałów z kolejnych łódzkich szpitali. Dwa piętra zajmą kliniki położnicze, ginekologiczne i neonatologiczne z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Madurowicza. Na jednym z 11 pięter ulokuje się klinika nefrologii, transplantologii nerek oraz dializy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 1 im. Barlickiego w Łodzi. Także tutaj przeniesie się klinika chorób wewnętrznych ze Zgierza oraz wszystkie kliniki ortopedyczne i rehabilitacja ze szpitala im. Madurowicza.

Uniwersytet Medyczny zdecydował się na kumulację klinik w CKD chcąc stworzyć dla łodzian supernowoczesny szpital, spełniający normy europejskie i wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt. Na początek uruchomionych zostanie 11 pięter budynku. Szpital w 90 proc. zostanie wyposażony w nową aparaturę. Będzie jednym z najnowocześniejszych szpitali w kraju.

Dyrektor Rysz zapewnia, że po przenosinach nie ubędzie ani jedno specjalistyczne łóżko i nie spadnie dostępność pacjentów do specjalistów.

Jak będą funkcjonować szpitale, z których wyniosą się kliniki? W budynku szpitala im. Sterlinga Uniwersytet Medyczny planuje prowadzić działalność medyczną. Wiadomo, że szpital im. Madurowicza zostanie wchłonięty przez szpital Pirogowa. W miejscu, w którym dzisiaj rodzą mieszkanki województwa, będą łóżka internistyczne. Do tej pory nie wiadomo, co się stanie z Wojewódzkim Centrum Ortopedii i Rehabilitacji w Łodzi. Czy po wyprowadzce 2 klinik ortopedycznych oraz rehabilitacji oddziały, na bazie, których działają teraz kliniki, zostaną zlikwidowane? Zarząd Województwa na razie nie ma szczegółowych planów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum