Łódź: szpital wstrzymuje przyjęcia na ortopedię, powód - opt-out

Autor: Onet/Rynek Zdrowia • • 09 lutego 2018 11:00

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Łodzi klauzulę opt-out wypowiedzieli niemal wszyscy lekarze z oddziału ortopedii. Sytuacja ta doprowadziła do trudności w obsadzeniu dyżurów i zawieszenia wszystkich planowanych zabiegów.

Łódź: szpital wstrzymuje przyjęcia na ortopedię, powód - opt-out. Fot. Archiwum

Szpital im. M. Kopernika to jedna z najważniejszych placówek w wojewódzkiej sieci ratownictwa medycznego w łódzkim. Do tego szpitala najczęściej trafiają przypadki nagłe, wymagające natychmiastowej interwencji. Dlatego też, w sytuacji, w której lekarze masowo wypowiedzieli umowy opt-out, jedynym rozsądnym rozwiązaniem było wstrzymanie przyjęć na ortopedii. Tylko dzięki temu udało się zapewnić pełną obsadę na dyżurach na "urazówce"

Szpital zapewnia, że w przypadku wstrzymania zabiegów nie ma mowy o zagrożeniu życia pacjentów.

Dyrekcja liczy, że sytuacja wkrótce wróci do normy. Takie nadzieje wiążą z podpisanym w czwartek (8 lutego) porozumieniem pomiędzy lekarzami rezydentami a ministrem zdrowia.

Jan Czarnecki, lekarz rezydent, który koordynował protest w łódzkim zaznacza, że zawarte porozumienie daje polskiej służbie zdrowia szansę na prawdziwy skok cywilizacyjny. Podkreśla jednak, że trudno jest wyrokować, jak przełoży się ono na sytuację w szpitalach, bo klauzule opt-out już zostały wypowiedziane i nikt nie będzie namawiał lekarzy do ponownego ich podpisywania. 

Więcej: lodz.onet.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum