Łódź: restrukturyzacja Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki potrwa ok. 5 lat

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 kwietnia 2015 19:48

Restrukturyzacja Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, zadłużonego obecnie na 280 mln zł, potrwa co najmniej pięć lat. Uzyskanie płynności finansowej jest niemożliwe bez pomocy z zewnątrz - uważa dyrektor ICZMP prof. Maciej Banach.

Łódź: restrukturyzacja Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki potrwa ok. 5 lat
Fot. Archiwum

- Oczekuję, że na początku czerwca uzyskamy ostateczną decyzję dotyczącą planu restrukturyzacji przez Ministerstwo Skarbu Państwa - podkreślił Maciej Banach w czwartek na spotkaniu z przedstawicielami mediów.

Prof. Banach, który objął stanowisko w lutym ubiegłego roku, podjął się wprowadzenia w zadłużonej placówce planu restrukturyzacji opracowanego w oparciu o audyt i analizę PriceWaterhouseCoopers (PwC) - firmy wyłonionej uprzednio w przetargu. W kwietniu br. plan został pozytywnie zaopiniowany przez Ministerstwo Zdrowia i przekazany do akceptacji Ministerstwa Skarbu Państwa.

Jak wyjaśnił dyrektor, instytut - obok działalności naukowej - prowadzi działalność leczniczą i z niej pochodzi ok. 95 proc. jego przychodu, a zatem może być traktowane jak przedsiębiorstwo. - To otworzyło dla nas furtkę skorzystania z Funduszu Rozwoju Przedsiębiorczości Ministerstwa Skarbu Państwa - wyjaśnił.

Jak zaznaczył prof. Banach, ostateczna decyzja o sumie dofinansowania należy do ministerstwa, na pewno jednak będzie się ona składała z dwóch części: pożyczki i dotacji. Zabezpieczeniem pożyczki ma być ok. 37 ha gruntów, które placówka dzierżawi. - Wystąpiliśmy do Ministerstwa Skarbu o uwłaszczenie. Wartość gruntów może sięgać nawet 200 mln zł, niestety, zabezpieczeniem kredytu może być tylko ta ich część, na której nie jest prowadzona działalność medyczna, a więc będziemy mogli uzyskać dzięki nim 30-35 mln zł - dodał.

Dyrektor ICZMP liczy, że resztę funduszy na spłatę wierzycieli otrzyma w ramach dotacji. Jak podkreślił, jej uzyskanie będzie możliwe jedynie wtedy, gdy placówka spełni ściśle określone warunki zawarte na kilkunastu stronach planu restrukturyzacyjnego. Banach ocenia, że restrukturyzacja instytutu zajmie od 5 do 7 lat, a pieniądze będą w tym czasie spływać sukcesywnie po realizacji konkretnych punktów planu.

Jak zaznaczył - w opinii PwC - bez względu na to, jakie działania restrukturyzacyjne zostaną podjęte w ICZMP, bez finansowej pomocy zewnętrznej "Matka Polka" nie ma szansy na uzyskanie płynności finansowej w ciągu najbliższych dwóch lat. Roczne koszty obsługi długu szpitala wynoszą obecnie ok. 20 mln zł. - Na razie udało nam się osiągnąć tyle, że nie bierzemy nowych pożyczek i nie brniemy w błędne koło. W skali roku udało nam się osiągnąć oszczędności ok. 15-20 mln zł, ale to nie zmniejsza długu - dodał.

Na początku roku 2014 liczba etatów w ICZMP sięgała ponad 2100. Obecnie została zredukowana o ok. 130. Według dyrekcji, przede wszystkim dotyczyły one części administracyjnej, powielania się stanowisk i kompetencji, w bardzo niewielkim stopniu - lekarzy i pielęgniarek.

Jak wyjaśnił prof. Banach, ważnym aspektem restrukturyzacji jest rozwój działalności leczniczej i naukowej, dlatego nie będzie ona wiązać się ze zwolnieniami na dużą skalę. Do czerwca 2016 r. planowane jest uruchomienie w ICZMP nowych kierunków działalności medycznej.

Jednym z nich ma być rozwój usług w ramach pakietu onkologicznego. Pod koniec ubiegłego roku szpital wprowadził procedury chemioterapii nowotworów jajnika macicy i sutka.  - Chcemy to rozwijać i być najlepszym ośrodkiem pod tym względem w regionie, a może nawet w Polsce - zaznaczył Banach.

Ze środków UE szpital chce przeprowadzić modernizację apteki, by na miejscu przygotowywać chemioterapeutyki (obecnie sprowadza je ze szpitala w Radomsku). ICZMP ma być także ośrodkiem o najwyższej referencyjności w dziedzinie leczenia u dzieci guzów mózgu i nowotworów układu kostnego, nowotworów układu moczowo-płciowego i endokrynnego.

W połowie przyszłego roku dyrekcja chce uruchomić w "Matce Polsce" pierwszy w kraju oddział interny dla kobiet.

Dyrektor instytutu podkreślił, że utrzymuje kontakt z podobnymi ośrodkami w Niemczech i Włoszech i może liczyć z ich strony na wsparcie w szkoleniu kadry. Jego zdaniem, istnieje rosnące zapotrzebowanie na placówkę wyspecjalizowaną w internie kobiet w ciąży, ponieważ Polki coraz później decydują się na potomstwo i przybywa pacjentek z cukrzycą ciążową, zaburzeniami nerkowymi, dysfunkcjami mięśnia sercowego, rytmu serca itp.

- Bardzo nastawiamy się na rozwój fetologii oraz walkę o zdrowie każdego noworodka. Chcemy jak najlepiej zadbać o wcześniaki z małą masą urodzeniową, z wadami wrodzonymi - także serca - dodał.

Instytut przygotowuje się do otworzenia w październiku br. najnowocześniejszej i najbardziej kompleksowej - zdaniem Banacha - Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej w Polsce. W planach jest otwarcie Poradni Hipercholesterolemii Rodzinnej.

Dyrektor zapowiada też rozwój działalności naukowej. W ciągu ostatniego roku przychody ICZMP z tego tytułu zwiększyły się piętnastokrotnie, prof. Banach ma zamiar ogłosić nabór młodych pracowników naukowych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum