Łódź: pikietowali ratownicy medyczni

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 marca 2010 15:51

Ratownicy z Radomska i Zduńskiej Woli protestowali w czwartek (4 marca) przed budynkiem Łódzkiego Oddziału NFZ przeciwko przejęciu usług ratowniczych w tych miastach przez prywatną firmę.

Łódzkiej pikiecie towarzyszyły dźwięki trąbek, wycie strażackich syren i gwizdy. Pojawił się też transparent informujący o proteście.

Zdaniem organizatora pikiety – Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego (KZZPRM) – manifestacja jest jednym z elementów walki o państwowe ratownictwo medyczne oraz zwraca uwagę na to, w jaki sposób dochodzi do marnowania unijnych pieniędzy na ratownictwo.

Ryszard Szwed, ratownik z Radomska, powiedział, iż nie rozumie dlaczego w konkursie nie wybrano ich oferty. – Mamy nowe karetki, które kosztowały ponad 1,2 mln zł, a zakupione zostały m.in. za unijne pieniądze, mamy też wyszkolonych ludzi – mówił.

Ratownicy przyjechali do Łodzi nie tylko pikietować w proteście przeciwko wynikom konkursu, ale również wspierać dyrektora radomszczańskiego szpitala (znajduje się tam oddział ratownictwa medycznego), który złożył do dyrektora łódzkiego NFZ odwołanie od wyniku konkursu.

Doniesienie do prokuratury w związku z konkursem złożyli radomszczańscy związkowcy. Reprezentujący ich Artur Kanafa nie chciał zdradzić szczegółów doniesienia, powiedział jedynie, iż można przypuszczać, że jedna ze startujących w konkursie firm podała nieprawdziwe informacje.

Rzeczniczka Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Beata Aszkielaniec powiedziała, że każdy ma prawo do odwołania. Jej zdaniem, Fundusz wybrał najlepsze oferty, jakie pojawiły się w konkursie. Dodała, że tylko w czterech powiatach woj. łódzkiego konkurs na usługi ratownicze wygrała inna firma niż lokalna. Tak się stało w Radomsku, Zduńskiej Woli, Łasku i Łowiczu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum