DM, Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia | 29-09-2011 12:47

Łódź: od stycznia zakaz konkurencji w szpitalu psychiatrycznym

Od stycznia 2012 r. zostanie wprowadzony zakaz konkurencji dla lekarzy pracujących w Specjalistycznym Psychiatrycznym ZOZ im. Babińskiego w Łodzi - informuje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Anna Śremska, dyrektor lecznicy.

Anna Śremska wyjaśnia, że zakaz konkurencji jest jednym z działań, które mają przywrócić płynność finansową lecznicy - jej zobowiązania wymagalne kształtują się obecnie na poziomie około 14 mln zł.

- Sytuacja szpitala jest trudna. Zadłużenie nie pozwala na normalne funkcjonowanie, w tym na planowanie inwestycji. W zasadzie działamy "od pierwszego do pierwszego" - mówi Anna Śremska.

I dodaje, że zapowiadany zakaz konkurencji wynika właśnie ze wspomnianych problemów placówki: lekarze ze szpitala im. Babińskiego figurują w wykazach specjalistów także w innych podmiotach, umożliwiając im tym samym podpisywanie kontraktów z NFZ. 

- Tymczasem nam chodzi o to, żeby pieniądze trafiały do szpitala, np. w formie wyższego kontraktu, a nie zasilały konkurencję - podkreśla dyrektor Śremska. 

Ocenia także, że zbyt często zdarza się, że lekarze pracują także w innych placówkach, podczas gdy to właśnie szpital pokrywa wszystkie koszty związane z umowami o pracę.

W ramach restrukturyzacji lecznicy dyrektor proponuje również przejście na kontraktową formę zatrudnienia.

- To tylko możliwość, nie przymus - wyjaśnia. 

Jak informuje Dziennik Łódzki, lekarze niechętnie podchodzą zarówno do wprowadzenia zakazu konkurencji, jak i do propozycji pracy na kontraktach. Trzy osoby złożyły już wypowiedzenia, kolejne zastanawiają się nad podpisaniem nowych umów. Na kontrakty przeszło na razie pięciu lekarzy i pielęgniarka.