Łódź: nocna i świąteczna opieka bez recept na antykoncepcję? Będzie skarga do NFZ

Autor: Polsat News/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2018 10:25

W jednym z punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Łodzi pojawiła się informacja, że lekarze nie wystawiają recept na żadne leki antykoncepcyjne. Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny zapowiada, że złoży skargę do NFZ.

Pacjentki trafiły na informację: ''W pomocy doraźnej nie wystawiamy recept na żadne leki antykoncepcyjne''. Fot. Fotolia

Jak wyjaśnia Natasza Blek z grupy Lekarze Kobietom, do organizacji wpływają sygnały od pacjentek, którym odmówiono w punkcie nocnej opieki zdrowotnej wypisania recepty na regularnie przyjmowane środki antykoncepcyjne, tłumacząc to m.in. względami organizacyjnymi oraz odgórnymi decyzjami. Lekarze podkreślają, że są rozliczanie z wypisanych recept.

Prawniczka Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Kamila Ferenc tłumaczy z kolei, że lekarz nie może odmówić udzielenia zakontraktowanych świadczeń. Może się zdarzyć np., że komuś nagle skończyła się antykoncepcja, a brak jej regularnego zażywania może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne. Organizacja zapowiada, że złoży skargę do Fundusz.

Kroki prawne zapowiada także Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Więcej: www.polsatnews.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum