Łódź: miasto podnosi ceny usług opiekuńczych. Seniorzy protestują

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 02 stycznia 2020 10:23

Radni miejscy Łodzi przyjęli uchwałę, zgodnie z którą wzrastają ceny za usługi opiekuńcze. To konsekwencja wzrostu płacy minimalnej, który wejdzie w życie w styczniu 2020 r., co wiąże się ze wzrostem kosztów zatrudnienia osób koordynujących realizację zadań. Decyzji Rady Miejskiej Łodzi przeciwna była Miejska Rada Seniorów, jednak jej głos nie został wzięty pod uwagę.

Wzrost cen nie oznacza, że wszyscy seniorzy i osoby niepełnosprawne zapłacą tyle, ile wskazuje nowa uchwała Fot. Archiwum

Zgodnie z uchwałą już niedługo jedna godzina usług opiekuńczych w tygodniu, a także w soboty, niedziele i święta będzie kosztować 23,70 zł, godzina usług specjalistycznych - 35 zł, a godzina usług specjalistycznych w soboty, niedziele i święta - 56 zł. Do tej pory ich koszt to odpowiednio: 21,20 zł, 22 zł, 21,20 zł i 32 zł. Te ceny obowiązywały od marca 2019 r. - informuje Gazeta Wyborcza.

Nie oznacza to jednak, że wszyscy seniorzy i osoby niepełnosprawne zapłacą tyle, ile wskazuje nowa uchwała. Przewidziane są ulgi zarówno dla osób samotnie gospodarujących, jak i osób w rodzinie, zależne od ich dochodów. Dodatkowo - zgodnie z ustawą o pomocy społecznej - osoby, których dochód nie przekracza kryterium ustawowego, mogą zostać zwolnione z odpłatności za usługi opiekuńcze.

Przeciwko podwyżkom cen wystąpiła Miejska Rada Seniorów w Łodzi. Jej przewodniczący Zbigniew Weremczuk, który zabrał głos podczas sesji rady miejskiej, zwrócił uwagę na zmniejszającą się liczbę osób korzystających z usług opiekuńczych i wskazywał, że jest to spowodowane barierą ekonomiczną.

Więcej: lodz.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum