Łódź: mali pacjenci z "Matki Polki" do końca roku bez rehabilitacji

Autor: Polska, TVN24.pl/Rynek Zdrowia • • 12 listopada 2009 17:41

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi wyczerpał swój kontrakt na rehabilitację. Dzieci muszą czekać do następnego roku.

W ICZMP ze specjalistycznych świadczeń rehabilitacyjnych, szansy na osiągnięcie sprawności fizycznej, codziennie korzystało kilkuset małych pacjentów.

– Moja córka od pół roku jest pozbawiona zabiegów rehabilitacyjnych: najpierw musieliśmy czekać na wizytę u lekarza, potem dowiedzieliśmy się, że trzeba czekać do października na grafik zabiegów na listopad i grudzień, a w końcu okazało się, ćwiczeń w tym roku nie będzie w ogóle – mówi gazecie Polska ojciec 3,5-letniej Zuzi.

Dziewczynka w wieku ośmiu miesięcy przeszła wylew. Ma sparaliżowaną lewą stronę ciała. Chodzi tylko dzięki rehabilitacji. Tak długa przerwa w ćwiczeniach oznacza dla niej tylko jedno: krok do tyłu, który długo trzeba będzie potem nadrabiać.

Beata Aszkielaniec, rzecznik Łódzkiego Odziału Wojewódzkiego NFZ wyjaśnia, że w br. NFZ nie jest w stanie zapłacić szpitalom za nadwykonania.

– To nie powinno być dla nikogo niespodzianką, ponieważ od początku roku informowaliśmy dyrektorów szpitali, że priorytetem będą hospitalizacje i świadczenia ratujące życie. Od dawna było jasne, że konieczna jest dyscyplina finansowa – dodaje rzecznik ŁOW NFZ.

Beata Aszkielaniec podkreśla także, że dzieci korzystające ze świadczeń rehabilitacyjnych leczone są w ICZMP latami, tj. wystarczająco długo, by lekarze mogli określić, która rehabilitacja może zaczekać, a która nie.

Rocznie w Polsce na rehabilitacje przeznaczany jest niecały jeden procent z budżetu NFZ. To zdecydowanie za mało, a ma być gorzej, bo będzie ponoć mniej. A to oznacza jeszcze dłuższe kolejki i dłuższy czas oczekiwania na świadczenia.

– To jest uwstecznianie się. Te pieniądze, które zostały wcześniej zainwestowane w pacjenta, zostaną stracone. Zastanówmy się, czy je w ogóle wydawać – mówi TVN24 konsultant krajowy w dziedzinie fizjoterapii Zbigniew Śliwiński.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum