Łódź: lekarze zapowiadają akcję w obronie szpitala im. Jordana

Autor: Polska/Rynek Zdrowia • • 10 sierpnia 2009 12:11

Po planowanej przez Urząd Miasta w Łodzi likwidacji IV Szpitala Miejskiego im. H. Jordana, w mieście może zabraknąć łóżek chirurgicznych.

Lecznica w dotychczasowym kształcie ma zniknąć z mapy miasta. Pozostanie tu tylko interna. Reszta oddziałów zostanie przeniesiona do innych miejskich szpitali. W budynku szpitala miasto chce utworzyć hospicjum.

- Oddziały chirurgii i ginekologii zostaną przeniesione do III Szpitala Miejskiego im.  dr K. Jonschera i I Szpitala Miejskiego im. E. Sonnenberga - mówiła w lipcu gazecie Polska Małgorzata Marek, wicedyrektor wydziału zdrowia publicznego Urzędu Miasta w Łodzi.

Dla chirurgów decyzja miasta jest nieracjonalna i sprowadza się do likwidacji bardzo potrzebnych łóżek. Z nieoficjalnych informacji wynika, że lekarze przygotowują akcję protestacyjną w obronie "Jordana". Mogą liczyć na poparcie kolegów z innych szpitali.

Chirurdzy w rozmowie z gazetą Polska przyznają, że pomysł magistratu od początku był nierealny, bo miejskie szpitale nie mają warunków, by przyjąć pacjentów, leczonych do tej pory w "Jordanie". Rocznie to około 2 tys. osób.

Problem jest tym większy, że z roku na rok w regionie łódzkim ubywa łóżek chirurgicznych. Z danych Wojewódzkiego Centrum Zdrowia Publicznego wynika, że tylko w pierwszym półroczu 2008 roku zniknęło aż 45 łóżek na oddziałach chirurgii ogólnej i naczyniowej. W samej Łodzi liczbę łóżek ograniczono o jedną czwartą. Do tego w ciągu kilku lat zlikwidowane zostały dwa oddziały chirurgiczne - w szpitalu MSWiA i w szpitalu im. Biegańskiego.

- Przeniesienie oddziału ze szpitala im. Jordana może się skończyć poważnymi problemami. Jeśli zmniejszy się liczba łóżek, będą one zajętę przez chorych w ostrych stanach. Pacjenci czekający na planowane zabiegi będą musieli na nie czekać jeszcze dłużej - wyjaśnia prof. Adam Dziki, wojewódzki konsultant ds. chirurgii ogólnej.

Już obecnie nie jest najlepiej. W "Jonscherze" na wolne miejsce na oddziale chirurgicznym trzeba czekać około dwóch miesięcy. W kolejce do lekarza ustawiło się już ponad 60 osób. Jeszcze gorzej jest w szpitalu im. Pirogowa w Łodzi, gdzie wolne łóżko na oddziałe znajdzie się dopiero za 132 dni.

Pierwsi pacjenci hospicjum w Szpitalu im. Jordana mają pojawić się na początku 2010 r.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum