Łódź: lekarze uratowali dziecko - rachunek dla rodziców wyniósł 25 tys. zł

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 17 lipca 2014 13:27

Lekarze z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi uratowali chłopca, który urodził się z ciężką wadą - przepukliną przeponową. Chłopiec kończy dziś dwa tygodnie i za kilka dni zostanie wypisany do domu. Jego rodzice otrzymają rachunek za leczenie dziecka - 25 tys. zł.

Chłopiec urodził się 3 lipca. Lekarze z "Matki Polki" nie mają wątpliwości, że kobieta przyjechała z Ukrainy do Łodzi, by ratować swoje dziecko, które prosto z porodówki trafiło na intensywną terapię a w drugim dniu życia przeszło operację.

Po zabiegu chłopiec jeszcze przez osiem dni był podłączony do respiratora. Oprócz leków miał podawany także tlenek azotu, rozkurczający naczynia płucne.

Lekarze mówią, że uratowanie chłopca było sporym sukcesem. Bo w najlepszych ośrodkach na świecie śmiertelność u dzieci z przepukliną przeponową przekracza 30 procent.

Jak przekazała prof. nadzw. ICZMP Iwona Maroszyńska, kierująca Kliniką Intensywnej Terapii i Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt dzisiaj dziecko jest w dobrym stanie i w przyszłym tygodniu będzie można go wypisać ze szpitala.

Ponieważ rodzice nie są obywatelami UE, szpital musi wystawić im rachunek za leczenie. Po wstępnych obliczeniach, koszty leczenia oszacowano na 25 tys. zł.

Prof. Jacek Moll, kardiochirurg dziecięcy, który współpracuje z ukraińskimi szpitalami i często operuje w Odessie, mówi, że płacenie to dla ukraińskich pacjentów oczywistość. Dodaje jednak, że 25 tys. zł to dla większości Ukraińców kwota zaporowa.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum