Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia | 03-09-2009 12:13

Łódź: lekarze protestują przeciwko likwidacji oddziałów

We wtorek (2 września) sprawą ewentualnej likwidacji dwóch oddziałów - chirurgii i chirurgii ginekologicznej w IV Szpitalu Miejskim im. Jordana w Łodzi, zajęli się radni z miejskiej komisji zdrowia.

Pod koniec września radni mają się także zapoznać z raportem o sytuacji i perspektywach szpitala, który przygotowuje, pełniąca obowiązki dyrektora szpitala, Bożena Woźniak. Później ma zapaść decyzja.

Czy Rada Miejska i wojewoda przychylą się do koncepcji urzędników zajmujących się polityką zdrowotną w Łodzi i zezwolą na likwidację chirurgii i chirurgii ginekologicznej w Miejskim Szpitalu im. Jordana? - stawia pytanie Dziennik Łódzki.

Zdaniem urzędników, chirurgia ze szpitala  musi zniknąć, a szpital ma zmienić profil z zabiegowego na internistyczno-hospicyjny. Zdaniem Macieja Prochowskiego, dyrektora Wydziału Zdrowia Publicznego w UMŁ, szpital wymaga reorganizacji bo przynosi straty i jeśli dalej będzie się zadłużać, to w końcu trzeba będzie go zamknąć.

Ze wstępnej analizy wynika, że utrzymanie bloku zabiegowego w szpitalu generuje bardzo duże koszty. Co prawda chirurgia realizuje kontrakt z NFZ w 100 procentach, ale zdaniem dyrektor Woźniak, żeby utrzymać oddziały zabiegowe, szpital musiałby mieć o 1,6 miliona złotych większe przychody niż do tej pory. Zdaniem urzędników zwolnieni lekarze i pielęgniarki znajdą zatrudnienie w dwóch innych miejskich szpitalach, które mają się też podzielić kontraktem likwidowanych oddziałów - pisze gazeta.

– Nie zgadzamy się z taką decyzją - mówią zgodnie chirurdzy. - Przecież to my zabezpieczamy opiekę chirurgiczną dla całych Bałut. A to prawie 200 tysięcy mieszkańców, którzy w chwili likwidacji placówki zostaną pozbawieni jedynego dyżurującego w tej części Łodzi szpitala. Znacznie zmniejszy się też dostępność do zabiegów planowych, których przecież robimy bardzo dużo.

Zaniepokojeni likwidacją szpitala są też szefowie pogotowia, którzy martwią się, gdzie będą wozić chorych. Wojewoda Jolanta Chełmińska zwróciła się do miejskich urzędników z prośbą o wyjaśnienie tej sprawy.

Lekarze i mieszkańcy Bałut, którzy przyszli wczoraj na sesję, zapowiadają, że tej sprawy tak nie zostawią. Na bramie szpitala już rozwieszone są plakaty protestacyjne przeciw likwidacji placówki.