Łódź: kto zrewitalizuje Szpital im. Korczaka?

Autor: Polska, IB/Rynek Zdrowia • • 16 września 2009 09:50

Choć do konkursu na opracowanie koncepcji rewitalizacji Szpitala im. J. Korczaka w Łodzi zgłosiły się 23 pracownie architektoniczne, tylko cztery spośród nich przygotowały projekty w terminie.

Łódź: kto zrewitalizuje Szpital im. Korczaka?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

– Liczyliśmy się z tym, że nie wszyscy zainteresowani konkursem przystąpią do finałowego etapu – mówi dziennikowi Polska Tomasz Grzelakowski, sekretarz sądu konkursowego z ramienia Stowarzyszenia Architektów Polskich. – Terminy konkursu były mocno napięte, a rewitalizacja szpitala jest naprawdę dużym wyzwaniem. Jednak liczba zgłoszonych prac pozwala na wyłonienie zwycięzcy.

Jeszcze w tym tygodniu zbierze się sąd konkursowy, który pochyli się nad przedstawionymi projektami. Dla zdobywcy
• pierwszego miejsca przewidziano nagrodę w wysokości 12 tys. zł,
• drugiego - 9 tys. zł,
• trzeciego - 5 tys. zł.

Autorzy trzech najlepszych prac zostaną również zaproszeni do negocjacji umowy na wykonanie szczegółowej dokumentacji projektowej. Za prawdziwego zwycięzcę konkursu będzie można zatem uznać autora tego projektu, który najbardziej spodoba się inwestorowi i zostanie ostatecznie wytypowany do realizacji.

Rewitalizacja szpitala im. Korczaka ma na celu ocalenie jednego z najbardziej charakterystycznych zespołów architektonicznych Łodzi. Placówka, która powstała 104 lata temu jako Szpital Anny Marii, była darem rodziny Herbstów dla wszystkich łódzkich dzieci. Obecnie zabytkowe pawilony wymagają gruntownej renowacji. Niektóre budynki grożą zawaleniem, żaden nie spełnia też obecnych wymagań technicznych i sanitarnych określonych dla szpitali.

W przyszłości szpital ma dysponować 115-120 łóżkami. Planuje się, że będzie przyjmował 50 pacjentów więcej niż do tej pory. Dlatego prawdopodobnie obok prowadzonej pod nadzorem konserwatora zabytków rewitalizacji pawilonów, konieczna będzie budowa nowoczesnego pawilonu szpitalnego.

Szacowany koszt inwestycji nie powinien przekroczyć 120 mln zł, na wyposażenie szpitala przeznacza się wstępnie dodatkowe 30 mln zł. Budowę ma sfinansować częściowo Urząd Marszałkowski, znaczna część funduszy będzie także pochodziła z dotacji unijnych.

Samorząd województwa łódzkiego planuje także wydzielenie Szpitala im. J. Korczaka ze struktury Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika, w której lecznica pozostaje obecnie.

– Na razie „Korczak” pozostanie w strukturze „Kopernika” ponieważ w fazie rewitalizacji byłby skazany na niebyt - wyjaśniała portalowi rynekzdrowia.pl Dorota Łuczyńska, dyrektor Departamentu Polityki Zdrowotnej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego. – Zakładamy, że jego wydzielenie nastąpi później. Chodzi o to, aby powstał szpital dziecięcy z zakresem usług wynikającym z planu medycznego i zapotrzebowania na łóżka pediatryczne. Sądzimy, że da to placówce szansę na zbilansowanie się i pewność, że oferowane świadczenia będą kontraktowane przez NFZ.

Dyrektor Łuczyńska dodaje, że samorząd województwa stawia na bardzo potrzebne miejsca rehabilitacyjne, między innymi dla dzieci z porażeniem mózgowym oraz na miejsca psychiatryczne w ramach pobytu dziennego i chirurgię jednego dnia. Wymagania dotyczące tych zakresów są mniejsze, a jednocześnie procedury te są nieźle wyceniane przez Fundusz.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum