Łódź: karetki muszą wozić pacjentów do szpitali

Autor: Gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 02 października 2010 16:03

Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi wymaga od swoich pracowników, aby każde wezwanie karetki kończyło się kursem do szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR) lub izby przyjęć.

Łódź: karetki muszą wozić pacjentów do szpitali

Portal gazeta.pl opublikował zarządzenie Bogusława Tyki, dyrektora łódzkiego pogotowia. Jest w nim mowa o bezwzględnym obowiązku przewożenia każdego pacjenta do SOR-u lub do izby przyjęć szpitala. Zgodnie z zarządzeniem niedostosowanie się do tego wymogu będzie skutkować poważnymi sankcjami dyscyplinarnymi, do dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę włącznie.

Ratownicy przypominają, że większość wezwań od pacjentów to błahe sprawy niewymagające leczenia w szpitalu. Podkreślają, że teraz będą  musieli wykonywać niepotrzebne kursy dodatkowo narażając się na zarzut ze strony personelu szpitalnego, że przywożą zdrowych ludzi.

Dr Dariusz Timler, dyrektor medyczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi uważa, że zarządzenie dyrektora pogotowia przysporzy więcej pracy i tak przepełnionemu szpitalnemu oddziałowi ratunkowemu.

Według części łódzkich lekarzy zarządzenie dyrektora Tyki ma służyć wyłącznie bezpieczeństwu jego firmy. Ma chronić pogotowie przed roszczeniami pacjentów.

Bogusław Tyka w rozmowie z portalem gazeta.pl twierdzi, że ratownicy nie powinni się brać za leczenie, ponieważ nie mają prawa tego robić. Według niego ich jedyne zadanie to zabezpieczenie pacjenta i dostarczenie do najbliższego szpitala.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum