Łódź: jest plan oddłużenia ICZMP

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 lipca 2014 14:25

Łódzki Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki wprowadza plan naprawczy: przeprowadził m.in. restrukturyzację zatrudnienia, uzyskał pieniądze na modernizację radiologii, obecnie stara się o pożyczkę, która ma pomóc w oddłużeniu placówki (ponad 270 mln zł długu).

Dyrektor ICZMP prof. Maciej Banach, który objął stanowisko w lutym br., w ciągu pięciu miesięcy przeprowadził restrukturyzację zatrudnienia i wynagrodzeń pracowników. Jego zdaniem w skali roku powinna ona przynieść ponad 7,5 mln zł oszczędności.

Na początku roku liczba etatów w ICZMP sięgała ponad 2100. Obecnie została zredukowana o ok. 80. - Redukcje w najmniejszym stopniu dotknęły lekarzy i pielęgniarek. Chciałbym, aby instytut poszerzał swoją działalność, dlatego nie planuję dalszego zmniejszania kadry lekarskiej, zależy mi natomiast na jej odmładzaniu - zaznaczył w rozmowie z PAP prof. Banach.

Jak podkreślił, nie wszystkie redukcje oznaczały zwolnienia, bo były też przypadki zatrudniania osób na więcej niż jednym etacie. Jego zdaniem pracownicy otrzymywali zbyt wiele różnych dodatków do pensji, również za zadania, które powinny być wykonywane w ramach ich kompetencji i za podstawowe wynagrodzenie.

Zmiany wiązały się też z włączeniem do struktur szpitala budynków hotelowych i mieszkalnych należących do ICZMP. Obecnie trwają negocjacje z Ministerstwem Skarbu Państwa w sprawie przekazania Instytutowi ok. 37 ha gruntów, które placówka dzierżawi. Działka stanowiłaby zabezpieczenie pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego lub ARP. Umożliwiłoby to podjęcie rozmów z największymi wierzycielami szpitala i opracowanie planu spłaty wierzytelności.

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki jest jednym z największych wysokospecjalistycznych ośrodków medycznych w Polsce. Został utworzony we wrześniu 1997 r. na bazie Szpitala Centrum Zdrowia Matki Polki, który rozpoczął działalność w 1988 r. Placówka składa się z dwóch głównych części: ginekologiczno-położniczej oraz pediatrycznej.

W ICZMP diagnozowane i leczone są najtrudniejsze przypadki. Rocznie przyjmowanych jest tam ponad 40 tys. pacjentów, a liczba porad lekarskich udzielanych w poradniach przyszpitalnych przekracza 180 tys.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum