Łódź: fundacja ma kontrakt z NFZ na poradnię dla dzieci z autyzmem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 stycznia 2012 14:50

Łódzka Fundacja "Jaś i Małgosia" podpisała trzyletni kontrakt z NFZ na prowadzenie poradni dla dzieci z autyzmem oraz oddziału dziennego dla dzieci ze wszystkimi zaburzeniami rozwoju. Dzięki temu dodatkowo ponad 200 dzieci z autyzmem będzie mogło korzystać ze stałej terapii.

W ciągu trzech lat NFZ ma przekazać 5 mln zł na działalność Niepublicznego ZOZ-u w Centrum Terapii prowadzonym przez Fundację. To pierwsza umowa z Funduszem ws. finansowania jego działalności.

Zdaniem przedstawicieli Fundacji pozwoli to na finansowanie diagnoz medycznych, specjalistycznych oraz całego procesu terapii. Zalecona przez lekarzy terapia ma być realizowana w intensywnych, pięciogodzinnych blokach terapeutycznych. Rodzice dzieci otrzymają także plan terapii do realizacji w domu.

- Kontynuacja terapii w domu i dobra współpraca rodziców i terapeutów pozwala osiągnąć najlepsze efekty - uważa Magdalena Charbicka, dyrektor Centrum Terapii.

W skład Niepublicznego ZOZ-u wchodzą: trzy zespoły diagnostyczno- terapeutyczne złożone z: psychologa, logopedy i pedagoga specjalnego. Pracuje w nim także trzech lekarzy psychiatrów, pięciu terapeutów specjalistów w zakresie terapii behawioralnej i terapii integracji sensorycznej oraz dwóch terapeutów pracujących z rodziną.

Według przedstawicieli Fundacji zaburzenia ze spektrum autyzmu to coraz częstsze zaburzenia rozwoju u dzieci. Obecnie już jedno na 100 dzieci rodzi się z autyzmem. Ich funkcjonowanie można poprawić dzięki wcześnie rozpoczętej i intensywnej terapii.

- Po dwuletnim cyklu terapii funkcjonowanie wielu dzieci z autyzmem znacząco poprawia się. Stają się samodzielne, gotowe do pracy w grupie, mogą pójść do przedszkola, czy szkoły integracyjnej. Gdy dorosną, mogą funkcjonować niezależnie od rodziców, pójść do pracy - wyjaśnił Szymon Nowak z Fundacji "Jaś i Małgosia".

Do tej pory z pełnej terapii w Centrum mogły korzystać dzieci, którymi Fundacja opiekował się w prowadzonym przez siebie przedszkolu i szkole - w sumie ok. 120 osób. Teraz będzie ono mogła przyjąć do stałej terapii dodatkowo ponad 200 dzieci z autyzmem.

Łódzka Fundacja pomaga dzieciom z autyzmem oraz innymi zaburzeniami rozwoju. W ramach jej Centrum Terapii działa Niepubliczny ZOZ, przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum. Dorosłe osoby niepełnosprawne mają również do dyspozycji warsztaty terapii zajęciowej. Pod opieką Fundacji jest obecnie niemal 1000 dzieci z zaburzeniami rozwoju.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum