Łódź: dyżurują wszystkie szpitale...

Autor: Gazeta Wyborcza Łódź/Rynek Zdrowia • • 12 stycznia 2010 18:03

Od 1 stycznia ostre dyżury w Łodzi zostały zlikwidowane. Całą dobę w gotowości mają pozostawać wszystkie szpitale w mieście.

Teoretycznie jest to zmiana na lepsze: karetka wiezie chorego do najbliższego szpitala i może jechać na następną wizytę. Gorzej z praktyką.

Dyrektorzy szpitali narzekają na bałagan. Kilka dni temu pogotowie zawiozło do najbliższego szpitala kobietę ze złamanym kręgosłupem. Problem w tym, że placówka nie miała oddziału neurochirurgii. W systemie dyżurowym ambulans udałby się do odpowiedniej lecznicy. W tym przypadku znalezienie takiej placówki trwało 1,5 godziny.

Zdaniem dyrektorów, zamieszanie wynika z zarządzenia wojewody łódzkiego, w którym stwierdza on, że system ostrych dyżurów jest niezgodny z prawem i przez cały rok szpitale powinny pracować tak, jak na ostrym dyżurze. Nie mogą także odsyłać pacjentów przywożonych przez pogotowie.

Jak poinformował nas Krzysztof Sztrajber, dyrektor gabinetu wojewody łódzkiego, "wojewoda łódzki nie wydała zarządzenia likwidującego ostre dyżury, a jedynie 31 grudnia 2009 r. skierowała pismo do dyrektorów szpitali informujące i przypominające o zobowiązaniu szpitali do przyjmowania pacjentów w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego".

Sztrajber zauważa, że "ostre dyżury to rozwiązanie organizacyjne nie mające formalnych podstaw w obowiązujących przepisach prawa". – Zatem wojewoda nie mógł zlikwidować czegoś, co formalnie nie istnieje. Praktyka ostrych dyżurów w łódzkich szpitalach została ustalona w drodze dobrowolnych wzajemnych uzgodnień pomiędzy dyrektorami szpitali i ordynatorami specjalistycznych oddziałów, takich jak neurochirurgia, laryngologia, okulistyka i ortopedia – czytamy w przesłanym do nas oświadczeniu.

Dyrektor przypomina także, iż "wojewoda skierowała pismo do ministra zdrowia, w którym przedstawia opinie wyrażane przez konsultantów i środowiska medyczne w powyżeszej sprawie". – Zapewne problem organizacji udzielania szybkiej i fachowej pomocy lekarskiej w obecnym stanie prawnym będzie przedmiotem rozmów i konsultacji, które w najbliższym czasie podejmie wojewoda łódzki – napisał Sztrajber.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum