Łódź: dentyści wyłudzili z NFZ pół miliona złotych

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 01 lipca 2014 09:47

Dentyści odwiedzali łódzkie szkoły, wykonywali prowizoryczne przeglądy uzębienia dzieci i spisywali ich PESEL-e. W ten sposób wyłudzili z NFZ ok. 500 tys. zł.

Cztery gabinety stomatologiczne miały podpisaną umowę z Funduszem. Stomatolodzy oferowali dyrektorom łódzkich podstawówek i gimnazjów bezpłatne przeglądy stomatologiczne, fluoryzację i lakierowanie zębów dla uczniów - informuje Dziennik Łódzki.

Wcześniej rozdawali dzieciom karteczki, na których rodzice musieli wypisać zgodę i uzupełnić PESEL dziecka. W ten sposób stomatolodzy zyskiwali pełną bazę danych. Dzięki temu rozliczali leczenie w ramach kontraktu z NFZ.

Tymczasem badanie stomatologiczne, wraz z instruktażem higieny jamy ustnej, może odbywać się jedynie w gabinecie stomatologicznym. Potrzebny jest  fotel stomatologiczny, lampa i wysterylizowane narzędzia diagnostyczne. W przypadku młodszych dzieci stomatolog musi też poinformować rodziców o zaleceniach.

Fundusz zarządził kontrolę, a następnie wystąpił o zwrot wyłudzonych pieniędzy i nałożył kary w wysokości 20 tys. zł na każdy gabinet.

Więcej: www.dzienniklodzki.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum