Łódź: chcą odwołania dyrekcji szpitala

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 21 listopada 2012 15:31

Pracownicy szpitala psychiatrycznego tzw. Kochanówki uchwalili wotum nieufności wobec dyrekcji lecznicy. - Teraz najważniejsza jest walka o dobry kontrakt dla szpitala - uważa Anna Śremska, dyrektor SPZOZ.

Jak podawał Dziennik Łódzki, lekarze i pielęgniarki ze Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łodzi zaprotestowali przeciw polityce władz szpitala i uchwalili wotum nieufności wobec dyrekcji. Zwrócili się o pomoc do organu założycielskiego - Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi oraz z wnioskiem o skontrolowanie placówki do łódzkiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli.

Wydział Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi informuje portal rynekzdrowia.pl, że cały czas prowadzone są negocjacje i rozmowy w sprawie rozwiązania konfliktu załogi z dyrekcją szpitala psychiatrycznego.

Zależy nam na jak najszybszym rozwiązaniu tej sprawy i wierzymy, że zakończy się ona pozytywnie - zapewnia urząd marszałkowski. W tym samym tonie wypowiada się Anna  Śremska. Podkreśla przy tym, że obecnie dyrekcja szpitala koncentruje się na bardzo ważnym dla kondycji szpitala kontraktowaniu świadczeń na 2013 r.

- Zabiegamy o to, by propozycja finansowania dla naszej lecznicy była większa niż w tym roku. To spore wyzwanie, bo wszyscy świadczeniodawcy będą zabiegać o większe nakłady, a opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień są niedoszacowane - mówi dyrektor Śremska.

Zaznacza też, że sytuacja szpitala psychiatrycznego jest tym trudniejsza, gdyż lecznica o tym profilu nie ma szans na pozyskanie dodatkowych pieniędzy z działalności. W przypadku Kochanówki nie bez znaczenia jest również fakt, że szpital mieści się w budynkach pochodzących z początku XX wieku.

- Utrzymanie wiekowej infrastruktury jest kosztowne. Wymogi płatnika wzrastają, ale finansowanie świadczeń nie nadąża za tym. Podczas kontraktowania na 2012 r. udało się zwiększyć kontrakt dla placówki o 8 proc. Zależy nam, by w przyszłym roku nie odbiegał on od finansowania innych lecznicy psychiatrycznych w Polsce, a na pewno w województwie łódzkim. Zasługujemy na to, gdyż mamy dobrą markę i dobrych fachowców - uważa dyrektor Kochanówki.

Z danych Departamentu Polityki Zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi wynika, że według stanu na 30 września 2012 r. zobowiązania i rezerwy na zobowiązania Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łodzi wynoszą 18,2 mln zł (spadek 
w porównaniu z sierpniem 2012 r. o 1,19 mln zł). Zobowiązania wymagalne lecznicy wynoszą 6,5 mln zł (spadek w porównaniu 
z sierpniem 2012 roku o 845 tys. zł). Wartość niezapłaconych nadwykonań to 1,5 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum