Łódź: błyskawiczna akcja fundacji ocaliła życie małej pacjentki

Autor: tvn24.pl, KR/Rynek Zdrowia • • 18 lutego 2010 15:15

W czasie operacji w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki doszło do awarii sprzętu do dializy...

Zawiódł też wypożyczony. Pomogła fundacja. Jak podaje tvn24.pl, podczas operacji trzyletniej pacjentki z poważną wadą serca doszło do awarii sprzętu do dializy. Zepsuł się również kolejny, wypożyczony z jednego z warszawskich szpitali.

Sytuację uratowała błyskawiczna pomoc Fundacji Serce Dziecka im. Diny Radziwiłłowej, która działa na rzecz dzieci z wadami serca i ich rodzin oraz wspiera ośrodki karidologiczne i kardiochirurgiczne w całej Polsce. Aparat udało się kupić. Kosztował 53,5 tys zł.
 
– Mieliśmy wiele szczęścia, że firma, która go dostarczyła miała sprzęt na magazynie. Sygnał, że sprzęt jest pilnie potrzebny otrzymałam po piętnastej, a w południe następnego dnia mała pacjentka została już do niego podłączona – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Katarzyna Parafianowicz, wiceprezes fundacji.

Pieniądze na zakup sprzętu pochodziły z wpływów z 1 proc. na subkonta, które na rzecz dziewczynki i lecznicy prowadzi fundacja.

– To dobry przykład dla osób, które nie odpisują jeszcze 1 proc. Mogą zobaczyć, że pieniądze idą na konkretny cel, na ratowanie zdrowia i życia. Sprzęt i tak trafiłby do łódzkiej lecznicy. Cieszę się jednak, że mogliśmy zadziałać tak szybko. Szpital nie mógł zadziałać w takim tempie. Musi mieć budżet na taki zakup i rozpisać przetarg – wyjaśnia Parafianowicz

Pomoc sponsora okazała się bezcenna również w przypadków braków sprzętowych w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Lecznica zakupiła neopuff, aparat do resuscytacji noworodków, ale mógł on zacząć pracować dopiero dzięki sponsorowi. Neopuff kosztował 3,5 tys. zł. Okazało się jednak, że nie może pracować, gdy brakuje mu kilku elementów, za które trzeba dodatkowo zapłacić 1500 zł. Ich koszt wykraczał poza limit przeznaczony na zakup aparatury.

– Na szczęście znalazł się prywatny sponsor, który wyłożył brakującą sumę – powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl dr Bożena Florczyk, koordynator oddziału noworodkowego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum