Łódź: aparat RTG w szpitalu dermatologicznym też musi być...

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 07 kwietnia 2010 13:55

Przepisy NFZ wymagają od szpitali posiadania aparatu rentgenowskiego. Nawet jeśli jest to lecznica dermatologiczna - pisze Gazeta Wyborcza.

W Klinice Dermatologii i Wenerologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na 58 łożkach leczy się głównie łuszczyce, czerniaki i rumienie, a do diagnozowania pacjentów służą przede wszystkim badania histopatologiczne czy immunopatologiczne.

Mimo takiej specjalizacji, szpital, zgodnie z wymaganiami NFZ, musi mieć aparat RTG. Nic nie pomogły wyjaśnienia dyrektora lecznicy, że żadnej choroby skóry nie diagnozuje się za pomocą prześwietleń. Konieczność wykonania zdjęcia rentgenowskiego zachodzi tu bardzo rzadko i wiąże się głównie z zachorowaniem pacjenta dermatologicznego np. na zapalenie płuc. W 2009 r. prześwietlenie trzeba było wykonać 8 osobom...

Szpital był przygotowany na taką ewentualność, ponieważ ma umowę z odległą o kilkaset metrów inną lecznicą. Wysłanie tam pacjenta na badanie rentgenowskie kosztuje 25 zł. Dla szpitala własny aparat RTG to nie tylko koszty sprzętu (kilkaset tysięcy złotych), ale także zatrudnienia obsługi.

Argumenty te nie przekonały jednak ani Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, ani Centrali Funduszu, które zasłaniają się przepisami. Ministerstwo Zdrowia podkreśla natomiast fakt, że szpital, który zgodnie z obowiązującym prawem nie może odmówić przyjęcia pacjenta w stanie zagrożenia życia, powinien posiadać aparat RTG.

Dyrektor lecznicy, Wojciech Bieńkiewicz, wybrnął z sytuacji kupując używany, kilkunastoletni, ale sprawny aparat. Ewentualną obsługę zapewnia personel zatrudniony w innym szpitalu. Aparat RTG jest, chociaż zamknięty na klucz, a pacjenci, jak dotychczas, będą wożeni na badania do sąsiedniej lecznicy.

więcej na www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum