Łódź: Szpital Kopernika straci finansowo na proteście lekarzy?

Autor: onet.pl/Rynek Zdrowia • • 06 marca 2018 16:49

Z powodu trwającego kilkanaście dni przestoju w działaniu Centrum Urazowego w łódzkim Szpitalu Kopernika, NFZ nie wyklucza, że lecznica dostanie mniej pieniędzy z Funduszu - podaje onet.pl.

Wojciech Szrajber, dyrektor Szpitala Kopernika w Łodzi; FOT. PTWP

Portal przypomina, że od 16 do 22 lutego br. Centrum, do którego trafiają pacjenci z urazami wielonarządowymi po wypadkach, było całkowicie zamknięte wskutek protestu żądających podwyżek lekarzy ortopedów, którzy najpierw wypowiedzieli klauzule opt-out, a później, gdy dyrekcja chciała wprowadzić tzw. równoważny czas pracy, siedmioro z nich poszło na zwolnienia.

Jak podkreśla rzeczniczka łódzkiego NFZ Anna Leder, świadczeniodawca, w tym każdy szpital ma obowiązek udzielać świadczeń opieki zdrowotnej w sposób ciągły, przez cały okres obowiązywania umowy zawartej z NFZ. Tymczasem w przypadku "Kopernika" tej ciągłości zabrakło.

- Decyzję związaną z potencjalnym wyciągnięciem konsekwencji podejmiemy po przeprowadzeniu analizy sprawozdawczej struktury udzielonych świadczeń - mówi. - Pod uwagę będą brane wszystkie aspekty sprawy, a wyciągnięcie konsekwencji związanych z ograniczeniem dostępności do świadczeń nastąpi zgodnie z obowiązującymi przepisami - dodaje rzeczniczka Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Jak przekonuje dyrektor łódzkiego „Kopernika”, Wojciech Szrajber, nawet podczas protestu lekarzy Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej działał niezależnie od ograniczonego funkcjonowania Centrum Urazowego. - Na oddziale ortopedycznym między godziną 8 a 15.35 zapewniona była pełna obsada lekarska. Po godzinie 15.35 dyżurował lekarz ortopeda, co jest zgodne z obowiązującymi przepisami i zasadami funkcjonowania oddziałów szpitalnych - przekonuje dyrektor szpitala.

- W związku z tym Szpital Kopernika w Łodzi wypełniał warunki kontraktu z NFZ, który nie zakłada finansowania Centrum Urazowego. De facto wykonywaliśmy prace zwykłej ortopedii. Nie widzę powodu, żeby nas za to karać - stwierdza dyrektor Szrajber.

Więcej: lodz.onet.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum