Łódź: NFZ zgodził się na operację noworodka w Berlinie

Autor: Gazeta Wyborcza, DKX/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2011 11:47

13-dniowa dziewczynka ze skomplikowanym naczyniakiem twarzy i gardła będzie mieć operację w Berlinie. NFZ szybko udzielił zgody na leczenie za granicą.

Łódź: NFZ zgodził się na operację noworodka w Berlinie

Operacja ma pozwolić jej żyć bez respiratora. Nie można przeprowadzić jej w Polsce, ponieważ żaden szpital nie ma odpowiedniego lasera, który pomoże usunąć tego typu nowotwór. Niezwykle ważny jest czas – noworodek nie może być pod respiratorem dłużej niż kilka tygodni, bo w innym wypadku dojdzie u niego do nieodwracalnych zmian w płucach.

Lekarze z łódzkiego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 im. Konopnickiej znaleźli specjalistę z Nowego Jorku, który przeprowadzi operację w Berlinie. Zabieg ma się odbyć dziś lub jutro (26 stycznia).

Błyskawicznie udało się załatwić zgodę NFZ na leczenie za granicą. Normalnie trwa to przynajmniej kilkanaście dni, w tym przypadku udało się w dwa.

W ubiegłym roku na zagraniczne leczenie 167 osób NFZ wydał około 12 mln zł. Operacja dziewczynki kosztować będzie około 7 tys. euro. W 2009 roku roku prezes NFZ zgodził się na finansowanie zagranicznego leczenia w 157 przypadkach, a odmówił 44 osobom. Na leczenie za granicą w 2009 roku Fundusz wydał ponad 13 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum