Łódź: Centrum Zdrowia Matki Polki - jubileusz pod znakiem restrukturyzacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 listopada 2014 10:12

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi obchodził w piątek (21 listopada) 25. rocznicę działalności. Z tej okazji dyrektor placówki prof. Maciej Banach przedstawił plany jej rozwoju - będą inwestycje i modernizacje, ale najpierw Instytut musi być poddany restrukturyzacji.

Łódź: Centrum Zdrowia Matki Polki - jubileusz pod znakiem restrukturyzacji

Prof. Banach zaznaczył, że Instytut obecnie jest w okresie bardzo dużych zmian. - Doceniamy historię ”Matki Polki”, ale chcemy też zapowiedzieć, co ją czeka w ciągu najbliższych dziesięcioleci - dodał.

Dyrektor, który objął stanowisko w Instytucie CZMP na początku bieżącego roku, zapowiedział, że w 2015 r. kontynuowany będzie proces restrukturyzacji placówki, która jest zadłużona na ok. 278 mln zł.

Plan restrukturyzacji przygotowuje wyłoniony w procedurze przetargowej PricewaterhouseCoopers. Pierwszy etap planu ma być ukończony w połowie grudnia, potem procedurę restrukturyzacyjną w ciągu dwóch miesięcy musi zatwierdzić Ministerstwo Skarbu Państwa.

- Oczekujemy środków, które pozwolą nam wyprowadzić Instytut na prostą w 2015 r. Liczymy na możliwość pozyskiwania funduszy w ramach nowych procedur, nowych działalności, m.in. sprzedaży usług poza woj. łódzkie, a nawet poza Polskę - dodał prof. Banach.

Zdaniem dyrektora, restrukturyzacja nie może być rozumiana jako zapowiedź zmniejszania zatrudnienia; jak przekonywał, w związku z planami rozszerzenia i zintensyfikowania działalności ICZMP władzom placówki będzie zależało na utrzymaniu dotychczasowej kadry.

W Instytucie powstanie najnowocześniejsza w Polsce klinika rehabilitacji. Remont starej kliniki - za fundusze uzyskane z fundacji TVN - już się rozpoczął. Planowany termin jej uruchomienia to październik 2015 r.

- Będzie to ośrodek ponadregionalny. Chcemy w nim przyjmować na rehabilitację nawet do 250 pacjentów dziennie - podkreślił prof. Banach.

Planowana jest także termomodernizacja obu budynków szpitalnych - pediatrycznego i ginekologicznego. Obecnie prowadzone są przetargi na wykonanie konkretnych prac na terenie obu pawilonów.

Na liście przedsięwzięć aktualnego Kontraktu Terytorialnego znajdują się także dwa duże projekty ICZMP - szpitalny oddział ratunkowy z przebudowaną izbą przyjęć wraz z lądowiskiem dla helikopterów.

Wśród planowanych inwestycji, na które ICZMP chce zdobyć pieniądze z RPO, są liczne remonty, m.in. łączników pomiędzy pawilonami szpitala oraz wymiana wind.

- Jednym z istotnych problemów Instytutu jest ochrona przeciwpożarowa. Musimy dostosować szpitale do obecnych wymagań. Oczekujemy na środki na ten cel z ministerstw nauki i zdrowia - dodał Banach.

Dyrekcja chce też rozwijać potencjał naukowy. W tym roku Instytut pozyskał ok. 3 mln zł na rozwój badań w dziedzinie fetologii (nauka o rozwoju płodu), nowotworów układu szkieletowego i nerwowego u dzieci, biologii molekularnej endometrium i procesów nowotworzenia jajników.

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki jest jednym z największych wysokospecjalistycznych ośrodków medycznych w Polsce. Został utworzony we wrześniu 1997 r. na bazie Szpitala Centrum Zdrowia Matki Polki, który rozpoczął działalność w 1988 r. Placówka składa się z dwóch głównych części: ginekologiczno-położniczej oraz pediatrycznej.

W ICZMP diagnozowane i leczone są najtrudniejsze przypadki patologii ginekologicznych. Rocznie przyjmowanych jest tam ponad 40 tys. pacjentów, a liczba porad lekarskich udzielanych w poradniach przyszpitalnych przekracza 180 tys.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum