×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Lista Forbesa 2012: najbogatsi Polacy w branży medycznej to...

Autor: KR/Rynek Zdrowia25 lutego 2012 13:23

Na liście 100 najbogatszych Polaków 2012 Forbesa najwyżej wśród przedstawicieli branż farmaceutycznej i medycznej, na 5. miejscu, znajdują się Anna Woźniak-Starak i Jerzy Starak - z majątkiem 3,25 mld zł.

Lista Forbesa 2012: najbogatsi Polacy w branży medycznej to...
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jak informuje Forbes, Jerzy Starak, właściciel Polpharmy, kupił m.in. turecką Cenovapharmę. Przejął kazachski Chimpharm oraz Polfę Warszawa z portfolio ponad 140 leków i 4,5 ha gruntów w centrum stolicy. Ma też udziały w Herbapolu Lublin.

17. miejsce na liście zajmuje Andrzej Czernecki z majątkiem 890 mln zł. Czernecki jest twórcą HTL-Strefy, największego na świecie producenta nakłuwaczy bezpiecznych i lancetów personalnych, sprzedanego w 2009 roku funduszowi z Grupy EQT Partners.

Na 19. miejscu znajdują się  Małgorzata i Maciej Adamkiewiczowie. Ich majątek ma wartość 860 mln zł. Adamkiewiczowie to twórcy grupy złożonej z produkujących leki Adamedu, Polfy Pabianice oraz Adamed Consumer Healthcare (leki bez recepty i suplementy diety).

Zyta i Andrzej Olszewscy - z majątkiem 365 mln zł - zajmują 62. miejsce. Olszewscy mają łącznie połowę akcji giełdowego Farmacolu, stojącego na czele grupy sprzedającej wyroby farmaceutyczne - podaje Forbes.

Miejsce 70. na liście zajmuje Zenon Ziaja z rodziną. W 2010 roku przychody firmy Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków z siedzibą w Gdańsku sięgnęły 168 mln zł, a zysk netto 27,6 mln zł.

Kazimierz Herba, przewodniczący rady nadzorczej i główny akcjonariusz giełdowej spółki Neuca (dawniej Torfarm), która zajmuje się hurtową sprzedażą farmaceutyków, z majątkiem 195 mln zł zajmuje 94. miejsce na liście.

Więcej: www.100najbogatszychpolakow.forbes.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze