Lipno: tutaj plan B sprawdził się w praktyce

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 31 maja 2010 11:30

Walne Zgromadzenie Wspólników spółki „Szpital Lipno” zatwierdziło sprawozdanie finansowe za ubiegły rok, dokonało też podziału zysku.
\
NZOZ „Szpital Lipno” wypracował 368 tysięcy zł zysku, z czego 350 tys. zł przeznaczono na kapitał zapasowy, a resztę na fundusz socjalny, z którego załoga dotychczas nie korzystała. Spółka przeznaczyła też 486 tys. złotych na pracownicze odprawy, premie jubileuszowe i  nagrody.

– Decyzja o powołaniu spółki była trafiona. Inaczej szpital dalej by się zadłużał - podkreśla starosta Krzysztof Baranowski.

Zadłużeniową pętlę przecięła uchwała Rady Powiatu o likwidacji Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lipnie z marca 2009 r. i decyzja o zarejestrowaniu spółki „Szpital Lipno”, co nastąpiło 1 czerwca 2009 roku. Likwidacja ZOZ oznaczała jednak przejęcie przez powiat lipnowski (woj. kujawsko-pomorskie) wszelkich zobowiązań finansowych ciążących na placówce, w tym długów i kredytów. To był ryzykowny krok, ale…

– Nie mieliśmy wyjścia – tłumaczy portalowi rynekzdrowia.pl Piotr Wojciechowski. – Szpital jest największym pracodawcą w powiecie, a jego zadłużenie narastało lawinowo. Gdyby nie przekształcenie w spółkę, doszłoby do zwolnień pracowników. Skorzystaliśmy z planu B i wystąpiliśmy do Ministerstwa Finansów o umorzenie zobowiązań publiczno-prawnych. Pozostanie nam jednak do spłaty kredyt poręczony przez Radę Powiatu w wysokości 27 mln złotych. Będzie obciążał budżet powiatowy aż do 2028 roku. Nowej spółce majątek wydzierżawi Starostwo Powiatowe.

Dzięki przekształceniu placówki obeszło się bez zwolnień grupowych. Pracownicy nie dostali wypowiedzeń, tylko nowe umowy. W szpitalu zachowano dotychczasową liczbę łóżek – 414. Zrealizowano nawet poważne inwestycje.

Obecne szpital złapał drugi oddech. Do wyremontowanej części lecznicy przeniesiono dwa oddziały psychiatryczne oraz poradnię zdrowia psychicznego. Warunki, jakie zostały stworzone pacjentom tych oddziałów, należą do najlepszych w Polsce. Inwestycja była możliwa dzięki  dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego, który nabrał zaufania do nowej spółki.

Z kolei pieniądze na remont ginekologii i położnictwa zdecydowały się przekazać m.in. gminy powiatu lipnowskiego i Bank Spółdzielczy w Lipnie. Również uznały, że „Szpital Lipno” jest wiarygodnym podmiotem.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum