Lipno: dodatkowe 4,5 mln zł od powiatu dla szpitala

Autor: lipno-cli.pl/Rynek Zdrowia • • 22 listopada 2019 10:37

Radni powiatowi zwiększyli kapitał zakładowy spółki z o.o. "Szpital Lipno" (Kujawsko-Pomorskie) o 4,5 mln zł na okres 2019-2021. W bieżącym roku samorząd przekaże na konto szpitala 1,8 mln złotych, w przyszłym będzie to 2,2 mln zł, a w 2021 roku 500 tys. zł.

Lipno: dodatkowe 4,5 mln zł od powiatu dla szpitala
Fot. PTWP

Sumy te mają być przeznaczone na modernizację oddziałów. Szpital zatrudnia ponad 500 osób, obecnie nie jest zadłużony. W tej chwili udaje się uzyskać wynik zerowy, co jest rzeczywiście dużym osiągnięciem.

Jednak istnieją obawy, że w przyszłym roku już samo wprowadzenie ustawy o najniższym wynagrodzeniu do 2600 zł pochłonie 2 mln zł. Ogółem na podwyżki w 2020 r., jak wynika z wyliczeń, potrzeba około 4 mln zł.

- Pytanie do ministra zdrowia o to, czy koszty pracownicze są uwzględniane w planach finansowych zabezpieczania środków w NFZ, pozostało bez odpowiedzi. Jeśli takie będą rozwiązania ustawowe, to w ślad za tym muszą iść ustawowe środki. Nie wierzę w to, że w Polsce tyle placówek może przestać funkcjonować z uwagi na złą, systemową politykę finansowania świadczeń. Jestem przekonany, że w roku kolejnym będą kolejne przeszacowania wartości i nie chodzi tu o to, by dzisiaj zdobywać więcej kontraktów do wykonania. Zwiększenie ilości świadczeń nie będzie powodowało poprawy wyników, bo ich wykonanie kosztuje - mówił dyrektor Szpitala Lipno Andrzej Wasielewski.

Lipnowski szpital chce zwiększyć kontrakt na zakład opieki pielęgnacyjnej, stara się o kontrakt na pediatrię. Zamysłem NFZ jest dogadanie się z powiatami ościennymi i by w ramach Rypina, Lipna i Golubia-Dobrzynia utworzyć jeden oddział pediatryczny. Argumenty przemawiają za oddziałem dziecięcym w Lipnie, ponieważ ten szpital leczył najwięcej młodych pacjentów ze wszystkich lecznic rozpatrywanych przez NFZ.

Więcej: lipno-cli.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum