Limitów na reznonans i tomografię nie ma, ale kolejki nie zniknęły

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 29 lipca 2019 09:27

Mimo zniesienia od 1 kwietnia br. limitów na tomografię komputerową i rezonans magnetyczny liczba badań wzrosła w niewielkim stopniu. W niektórych województwach nawet się zmniejszyła. Na tak spektakularną poprawę jak w przypadku kolejek do zabiegów usunięcia zaćmy w tym zakresie nie ma co liczyć. Przede wszystkim brakuje radiologów.

Limitów na reznonans i tomografię nie ma, ale kolejki nie zniknęły
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W przypadku rezonansu wykonano po zniesieniu limitów niecałe 31 tys. badań więcej (wzrost o 15 proc.). Zwiększenie liczby badań nie następuje też proporcjonalnie. Na przykład na Śląsku badań RM było o 3,7 tys. więcej, jednak z tego ponad 2 tys. odbyło się w jednej tylko prywatnej pracowni w Katowicach. W największych szpitalach, takich jak Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach (GCM) czy Instytut Onkologii w Gliwicach, kolejki na rezonans w ogóle nie drgnęły.

Jeszcze gorzej jest z tomografią - liczba badań w okresie od kwietnia do czerwca wzrosła do 359 tys. To wzrost zaledwie o 6 proc. W dodatku na Podkarpaciu, w Małopolsce i w województwie łódzkim badań było o kilka tysięcy mniej.

Jak mówi prof. Andrzej Urbanik, szef radiologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie i były prezes Polskiego Towarzystwa Radiologicznego, badań niewiele przybyło, bo trzeba by zatrudnić nowych ludzi, zainwestować w sprzęt, a nie ma pewności, że NFZ zniósł limity na stałe. Jak zauważa prof. Jan Baron, kierownik Zakładu Radiologii i Radiologii Zabiegowej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach, nie wystarczy też zrobić samą tomografię, ale trzeba ją jeszcze opisać. A radiologów brakuje.

Efekt jest taki, że radiolodzy, którzy i tak od lat należą już do najlepiej opłacanych specjalistów, żądają wyższych stawek, nawet do 170-180 zł za godzinę. Szpitali na tyle nie stać.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze