Liczba emigrujących lekarzy nadal wysoka i nie maleje

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 14 listopada 2019 14:44

Od 2015 r., po akcesji Polski do UE - z kraju wyjechało ok. 15 tys. lekarzy. Co roku o wyjazd stara się ich ok. 600-700, a liczba ta - pomimo wzrostu zarobków - nie spada. Wśród powodów wymienia się biurokrację, przeciążenie pracą czy brak dostępu do nowoczesnych terapii.

Liczba emigrujących lekarzy nadal wysoka i nie maleje
Wśród przyczyn decyzji o emigracji wymienia się m.in. nadmierne obciążenie pracą Fot. Archiwum

Z najnowszych danych Naczelnej Izby Lekarskiej wynika, że przez pierwszych osiem miesięcy 2019 r. o zaświadczenia umożliwiające zatrudnienie w innym kraju Unii poprosiło 454 lekarzy. Połowa z nich zrobiła to po raz pierwszy.

Największą grupę stanowią interniści, anestezjolodzy i ginekolodzy. "Boleśnie odczuwane są też decyzje np. patomorfologów - choć wyjechało ich tylko ok. 70, stanowi to ponad 12 proc. wszystkich specjalistów na rynku. Podobnie jest z mikrobiologami - deklarację wyjazdu złożył co dziesiąty z nich" - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Nie maleje też liczba lekarzy, którzy wystąpili o zaświadczenie po raz pierwszy - oscyluje między 350 a 450. Do września br. takie dokumenty pobrały 233 osoby.

Wśród przyczyn emigracji Bartosz Fiałek z zarządu OZZL wymienia obciążenie pracą, braki kadrowe, sprzętowe i w dostępie do badań, a także dużą odpowiedzialność.

Z kolei Łukasz Jankowski, jeden z liderów Porozumienia Rezydentów OZZL i szef stołecznej izby lekarskiej, zwraca uwagę przede wszystkim na warunki pracy.

Lekarzy od lat kuszą przede wszystkim Niemcy i Skandynawia - podsumowuje DGP.

Więcej: gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum