Lewiatan nie poprze skargi PiS ws. podniesienia składki rentowej

Autor: pkpplewiatan.pl/Rynek Zdrowia • • 02 lutego 2012 10:14

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan uznała, że skarga PiS do Trybunału Konstytucyjnego o uznanie podwyżki składki rentowej za sprzeczną z konstytucją ma "czysto polityczny charakter", nie zostanie zatem poparta przez przedsiębiorców. Według posłów PiS wzrost składki rentowej odbije się niekorzystnie m.in. na finansach placówek ochrony zdrowia.

Lewiatan przypomina, że poparł decyzję rządu PiS o obniżce składki rentowej, ale jednocześnie zwracał wówczas uwagę, że musi być ona zrównoważona poprzez ograniczenie wydatków na emerytury i renty. ”Tymczasem PiS postąpił odwrotnie. Obniżył składkę rentową, nie zgodził się na zmniejszenie wypłat rent rodzinnych dla osób w wieku produkcyjnym i wstrzymał o dwa lata likwidację przywilejów emerytalnych dla wielu grup zawodowych, co spowodowało pogłębienie deficytu Funduszu Ubezpieczeń Społecznych” - czytamy w przyjętym stanowisku.

Przypomnijmy, że w środę (1 lutego) wiceprezes PiS Beata Szydło poinformowała PAP, że jej ugrupowanie złoży wniosek do TK o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która podwyższa składkę rentową płaconą przez pracodawców.

Posłowie PiS twierdzą, że ustawa jest niezgodna ze 123 artykułem konstytucji mówiącym, że Rada Ministrów może uznać uchwalony przez siebie projekt ustawy za pilny, z wyjątkiem projektów ustaw podatkowych, ustaw dotyczących wyboru prezydenta Rzeczypospolitej, Sejmu, Senatu oraz organów samorządu terytorialnego, ustaw regulujących ustrój i właściwość władz publicznych, a także kodeksów.

Więcej: www.pkpplewiatan.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum