Leszno: brakuje pieniędzy nie tylko na finansowanie chemioterapii

Autor: Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia • • 20 października 2009 13:41

Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie nie ma już długów, ale wciąż boryka się z problemami. Nie wykonuje już profilaktycznych badań mammograficznych, w przyszłym roku być może będzie musiał zamknąć cztery przychodnie, a już teraz zmaga się z nadwykonaniami.

W tej chwili szpital spłaca kredyt, dzięki któremu mógł rozpocząć normalne funkcjonowanie i modernizowanie. Komornicy nie blokują już jego kont.

Zdaniem Elżbiety Barys, przewodniczącej Rady Społecznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie, jeśli NFZ będzie nadal obcinał kontrakty, lecznica może znowu popaść w spiralę długów.

– W tym roku największa w regionie placówka nie wykonuje profilaktycznych badań mammograficznych, gdyż NFZ stwierdził, że lekarze nie mają wystarczającej ilości godzin różnych szkoleń – mówi Głosowi Wielkopolski Barys.

Szpital brakuje też pieniędzy na finansowanie chemioterapii dla chorych na nowotwory oraz na inne nadwykonania. Wprawdzie za nadwykonania z 2008 roku NFZ zapłacił, ale już w tym roku zapowiada, że taka sytuacja się nie powtórzy. Nad szpitalem ciąży widmo rezygnowania z planowanych usług, choć w tej chwili nie ma jeszcze takiej konieczności.

– Wszyscy pacjenci, którzy zostali zapisani na leczenie w naszym szpitalu są przyjmowani – oświadcza Ryszard Leśniewicz, zastępca dyrektora szpitala w Lesznie. Zapewnia też, że mimo przekroczenia do tej pory kontraktu o około 700 tys. zł, chorzy na nowotwory poddawani chemioterapii nadal będą leczeni.

Przewodnicząca Rady Społecznej lecznicy wskazuje też na kolejne zagrożenie finansowania szpitalnych usług, w tym przede wszystkim przychodni specjalistycznych. Z uwagi na brak lekarzy specjalistów, między innymi w poradni naczyniowej, NFZ może już nie aneksować kontraktu na świadczenie tych usług w 2010 roku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum