Lepiej płacić? Czy stać w kolejkach?

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 29 kwietnia 2010 13:45

92 proc. Polaków korzysta z usług opłacanych przez NFZ i blisko połowa z nich płaci jednocześnie za niektóre usługi z własnej kieszeni.

Na prywatne usługi medyczne wydajemy coraz więcej. Firmy badawcze podają, że w 2009 roku wyłożyliśmy z prywatnej kieszeni ponad 15 miliardów złotych wobec 9 mld w 2005 roku.

Popyt stwarza podaż. Medycyna to jak widać  sfera gospodarki z perspektywami, zwłaszcza gdy stwarza dogodne warunki dla pacjenta, w tym zapewnia wizytę u lekarza bez długich oczekiwań.

– Przeszło 15 lat rynku prywatnych usług medycznych, który współtworzymy jest najlepszym dowodem na jego rozwój. Prywatny sektor jest coraz istotniejszym elementem całego rynku usług medycznych. Dzięki niemu Polacy już od wielu lat mają realną alternatywę opieki medycznej na najwyższym poziomie  – mówi Bartosz Maciejewski, rzecznik prasowy grupy Medicover w Polsce. – W przeciwnym razie z prywatnej opieki medycznej nie korzystałoby przecież 2 mln osób.

I dodaje, że uzupełnieniem systemu opieki zdrowotnej powinno być wprowadzenie – i to na atrakcyjnych warunkach, z odpowiednim systemem zachęt – dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych, zapewniających dodatkowe źródło finansowania systemu:

– Czy tak się stanie, trudno w tej chwili przesądzać. Z ocenami szczegółowych rozwiązań powinniśmy poczekać do momentu oficjalnego ogłoszenia projektu pakietu ustaw zdrowotnych, w tym ustawy o ubezpieczeniach. Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach...

Obecnie wiadomo jedynie, że Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nowelizacją trzech ustaw: o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, o zakładach opieki zdrowotnej oraz o działalności ubezpieczeniowej. Mają one wprowadzić w praktyce możliwość dodatkowego, dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP) głównym warunkiem sukcesu dobrowolnych ubezpieczeń będzie objęcie nimi znaczącej części populacji. KPP przyjmuje za punkt krytyczny, czyli zapewniający poziom opłacalności, 4–6 mln ubezpieczonych.

Eksperci z Korporacji „Zdrowe Zdrowie”  podkreślają, że do objęcia tak licznej grupy ubezpieczeniem zdrowotnym nie wystarczy znowelizowanie wymienionych aktów prawnych.

Konieczna jest także nowelizacja ustawy o podatku PIT, wprowadzająca ulgi na wydatki zdrowotne finansowane przez pacjenta lub pracodawcę. Nowelizacja powinna objąć także ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych. Należy ją przeprowadzić w taki sposób, aby nie wyróżniać żadnej z formy świadczenia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum