Lekarze związkowcy odwiedzą stolicę i będą pikietować

Autor: PP/Rynek Zdrowia • • 29 października 2009 17:27

Śląsko-Dąbrowska "Solidarność" debatowała w czwartek (29 października) z dyrektorem śląskiego NFZ Zygmuntem Klosą o sytuacji służby zdrowia w tym regionie. Po spotkaniu związkowcy zdecydowali, że w pierwszym tygodniu listopada zorganizują pikietę w Warszawie.

„Solidarność" służby zdrowia jest oburzona ostatnimi decyzjami finansowymi Narodowego Funduszu Zdrowia. 19 października prezes NFZ wydał zarządzenie, zgodnie z którym do śląskiego oddziału NFZ trafiło dodatkowe 67 mln zł. Największa część tej kwoty - ponad 42 mln - została przeznaczona na refundację leków, a 22 mln na podstawową opiekę zdrowotną. Na leczenie szpitalne przeznaczono zaledwie 3,4 mln zł.

– Dyrektor Klosa niczym nas nie zaskoczył i potwierdził taki podział środków. Padły wprawdzie zapowiedzi dodatkowych pieniędzy z tzw. migracji pacjentów, a także drobnych przesunięć w podziale środków, ale póki co są to tylko mgliste obietnice –  relacjonuje Halina Cierpiał, przewodnicząca Regionalnego Sekretariatu Ochrony Zdrowia Śląsko-Dąbrowskiej „Solidarności".

Związkowcy alarmują, że jeśli nie nastąpi zmiana planu finansowania placówek szpitalnych w regionie, to również przyszły rok będzie dla tutejszej służby zdrowia bardzo trudny. Halina Cierpiał przestrzega, że zabraknie kolejnych 300 mln złotych.

Dlatego Międzyregionalny Komitet Protestacyjno-Strajkowy zdecydował o organizacji w Warszawie pikiety. Protest przed Ministerstwem Zdrowia odbędzie się w środę 4 listopada. Halina Cierpiał dodaje, że wystosowane zostało pismo do minister zdrowia Ewy Kopacz. Związkowcy liczą, że minister spotka się z delegacją protestujących.

Jak wyjaśnia Cierpiał, nie zdecydowano jeszcze o rozpoczęciu działań strajkowych.

– To ostateczność. Taki protest uderza przede wszystkim w pacjentów. A tego na tym etapie naszych działań chcemy uniknąć – podkreśla przewodnicząca Międzyregionalnego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego NSZZ „Solidarność".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum