Lekarze wypowiadają klauzulę opt-out. "Sytuacja jest dynamiczna"

Autor: IB/Rynek Zdrowia • • 12 grudnia 2017 05:51

Z dostępnych dotychczas danych wynika, że na wypowiedzenie klauzuli opt-out zdecydowało się ponad 3 tys. lekarzy. Sytuacja jest dynamiczna, ponieważ do tego grona cały czas dołączają kolejne osoby. Zasięg, jaki osiąga ta akcja, przerósł wszelkie nasze oczekiwania - mówi nam Łukasz Jankowski, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.

Lekarze wypowiadają klauzulę opt-out. "Sytuacja jest dynamiczna"
Niemożności obsadzenia dyżurów najbardziej da się we znaki w lutym lub w marcu. Fot. Shutterstock

- Początkowo myśleliśmy o tym, aby przeprowadzić ją pilotażowo w jednym wybranym województwie. Nie byliśmy pewni, z jakim oddźwiękiem w środowisku lekarskim spotka się nasza propozycja. Pamiętajmy, że wymaga ona poświęcenia dodatkowych zarobków za pracę w wymiarze większym niż 48 godzin tygodniowo, a często także wejścia w konflikt z dyrektorem szpitala lub bezpośrednim przełożonym. Decyzja o wypowiedzeniu opt-out wiąże się po prostu z wymiernymi konsekwencjami - wskazuje doktor Jankowski.

Liczbę lekarzy wypowiadających klauzulę opt-out monitorują także urzędy wojewódzkie, które codziennie przesyłają świeże dane do Ministerstwa Zdrowia.

- Według raportu zbiorczego z 4 grudnia wypowiedzenia takie złożyło 1667 lekarzy rezydentów oraz 1373 innych lekarzy na ok. 16 tys. rezydentów i ponad 119,7 tys. lekarzy wykonujących zawód - informuje nas Milena Kruszewska, rzecznika resortu zdrowia.

Łódzkie na czele
Dane Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego z 5 grudnia mówią o 573 wypowiedzeniach klauzuli (m.in. w łódzkich szpitalach im. Kopernika, im. Pirogowa, im. WAM oraz Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego, a także w szpitalach w Sieradzu, Zgierzu i Bełchatowie). Tego samego dnia rezydenci poinformowali o ok. 700 takich decyzjach w regionie.

- Łódzkie jest absolutnym liderem. W tym jednym województwie wypowiedziano blisko jedną czwartą umów opt-out w skali kraju. W samej tylko „Matce Polce” takich wypowiedzeń było 165. Odwiedziliśmy 5 grudnia ten łódzki Instytut, który staje się powoli ikoną naszej akcji, i duże wrażenie zrobiło na nas zrozumienie, z jakim spotyka się ona nie tylko wśród lekarzy, ale także wśród kadry zarządzającej. Poparcie dla niej wyrażają osoby, które z racji zajmowanego stanowiska, będą miały największe problemy z dopięciem grafiku dyżurów - mówi Łukasz Jankowski.

Jak poinformował resort zdrowia, najwięcej (ponad 100 na region) wypowiedzeń klauzuli odnotowano w województwach: łódzkim, dolnośląskim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim.

- Od 10 listopada na bieżąco monitorujemy sytuację na prośbę MZ i z naszych danych wynika, że do 5 grudnia klauzulę opt-out wypowiedziało w Śląskiem 114 lekarzy rezydentów oraz 175 lekarzy specjalistów - zaznacza Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum