Lekarze walczą o dodatek covidowy. Szpitale dostają wezwania do zapłaty

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 04 lutego 2021 10:01

Nawet kilkaset wezwań do zapłaty należnego dodatku covidowego pracownicy medyczni wystawili osobom zarządzającym szpitalami. Niektóre placówki nie wypłaciły kadrom medycznym należnych dodatków covidowych od listopada 2020 r.

Lekarze walczą o dodatek covidowy. Szpitale dostają wezwania do zapłaty
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak wyjaśnia w rozmowie z Rzeczpospolitą Kajetan Komar-Komarowski, radca prawny przy Zespole Kryzysowym Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, takie rozwiązanie poleca wszystkim osobom, dzwoniącym na bezpłatną infolinię po poradę. W jego ocenie część wspomnianych wezwań zapewne skończy się nakazami zapłaty wydanymi przez sąd pracy dla pracowników etatowych i przez sąd gospodarczy dla kontraktów.

Są też placówki, gdzie już samo wezwanie do zapłaty spowodowało wypłacenie zaległego dodatku covidowego.

Kajetan Komar-Komarowski radzi też, co zrobić, gdy placówka nie chce przyjąć wezwania do zapłaty. Jak wyjaśnia należy je do niej wysłać listem poleconym, niekoniecznie za potwierdzeniem odbioru. Podkreśla też, że dziwią go wyjaśnienia szpitali, które twierdzą, że nie wypłacają dodatku covidowego z winy NFZ. Nie ma takiej możliwości. Jeśli bowiem dokumenty dostarczone z placówki do płatnika są kompletne, Fundusz bezzwłocznie wypłaca środki na jej konto.

Przypomnijmy, tzw. dodatek covidowy przysługuje pracownikom medycznym oddziałów covidowych oraz szpitalnych oddziałów ratunkowych, izb przyjęć, zespołów ratownictwa medycznego oraz diagnostom laboratoryjnym. Jego wysokość to 100 proc. wynagrodzenia wynikającego z umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum