Lekarze w Polsce zarabiają nieźle, wiele zależy od stażu i miejsca pracy

Autor: Gazeta Pomorska/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2020 09:03

Przeciętna pensja lekarza na etacie wynosi w Polsce od 5800 do 7100 zł brutto – wynika z raportu Strefy Biznesu przygotowanego w oparciu o Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2018.

Tylko co czwarty Polak uważa, że stawki dla początkujących medyków znajdują się na odpowiednim poziomie. Fot. Fotolia

Pensje lekarzy są silnie zróżnicowane. O wysokości wynagrodzenia decydują: specjalizacja, staż pracy oraz liczba dodatkowo płatnych dyżurów (najlepiej zarabia się w dzień świąteczny). Na kwotę, jaka wpływa na konto lekarza, składa się podstawa i dodatek, który wynosi 5-20 proc. podstawy wynagrodzenia.

Najtrudniejsze są początki lekarzy rezydentów, czyli absolwentów studiów medycznych w trakcie specjalizacji. Tylko co czwarty Polak uważa, że stawki dla początkujących medyków znajdują się na odpowiednim poziomie.

Początkujący lekarz zarabia średnio 3 535 złotych brutto. Gdy jego staż pracy wynosi 2-3 lata może już liczyć na zarobki w granicach 4 880 złotych. Według danych z raportu lekarz o stażu pracy 6-8 lat zarabia średnio 6 847 złotych.

Średnie zarobki lekarzy w Polsce to 6 tysięcy złotych. W województwie mazowieckim średnia jest znacznie większa 6 918 złotych. Na Dolnym Śląsku i Wielkopolsce niełatwo zarobić jednak średnią krajowych lekarzy.

Więcej: pomorska.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum