Lekarze szpitalni zarabiają od trzech lat coraz mniej. OZZL chce podwyżek
Pensje lekarzy szpitalnych ze specjalizacją rosną, ale od trzech lat spora ich grupa zarabia na etacie relatywnie coraz mniej w porównaniu do przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Minimalna pensja zasadnicza lekarzy w 2018 roku wynosiła 1,58 przeciętnego wynagrodzenia, w 2022 roku od lipca będzie to 1,45. OZZL chce podwyżek lekarskich pensji.

- Jak stwierdza Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL) zasadnicze pensje minimalne lekarzy specjalistów, choć rosną, są roku na rok relatywnie niższe w stosunku do średniego wynagrodzenia w gospodarce
- Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że w rzeczywistości tylko do 20 proc. lekarzy szpitalnych otrzymuje najniższą pensję
- Bukiel podkreśla natomiast, że to 18 tysięcy specjalistów szpitalnych, którzy są zajęci leczeniem pacjentów, nie protestują i nie mają siły przebicia w rozmowach z dyrektorami szpitali
- Minister Adam Niedzielski zadeklarował, że rozważy większe podwyżki płacy minimalnej dla lekarzy specjalistów niż zapisane w ustawie
Wynagrodzenie minimalne lekarzy specjalistów rośnie, ale... relatywnie maleje
Jak wynika z projektu ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, przyjęty od lipca 2022 roku tzw. współczynnik pracy dla lekarzy stosowany przy ustalaniu ich podstawowego wynagrodzenia minimalnego na etacie będzie wynosił od lipca 1,45. Obecnie jest to 1,31.
Tzw. współczynniki pracy określają relację między minimalną pensją zasadniczą danego zawodu a przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce za rok ubiegły.
Lekarska pensja, choć rośnie nominalnie, w relacji do przeciętnego wynagrodzenia spada - zauważa Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL).
Ten relatywny spadek wartości minimalnego wynagrodzenia lekarzy trwa już trzy lata. Pojawia się pytanie czy i ten rok będzie dla nich pod tym względem niekorzystny.
W 2018, kiedy weszła w życie tzw. podwyżka Szumowskiego, dawała ona dla lekarza ze specjalizacją minimalną pensję zasadniczą w wys. 6750 zł w oparciu o współczynnik pracy ustalony na 1,58 przeciętnego wynagrodzenia za rok ubiegły (czyli 2017).
W następnych latach ten współczynnik spadał. Przyjęte współczynniki pracy - 1,31 obecnie i 1,45 od lipca 2022 - oznaczać będą czwarty rok z rzędu obniżkę minimalnych pensji lekarzy w stosunku do wynagrodzenia innych pracowników w gospodarce.
Pensje minimalne otrzymuje 20 procent lekarzy
2 lutego 2022 roku na posiedzeniu Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia (ZT) dyskutowano o ustawie o płacach minimalnych w podmiotach leczniczych. W tym projekcie aktualny pozostaje zapis o naliczaniu od lipca minimalnych pensji lekarzy specjalistów w oparciu o współczynnik 1,45. Projekt ten ma stać się projektem rządowym. Już 20 grudnia 2021 r. minister zdrowia wystąpił do Rady Ministrów w tej sprawie.
Jak przypomina Krzysztof Bukiel w komentarzu zamieszczonym na stronie OZZL, tego samego dnia (20 grudnia), odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia oraz prezesa NFZ z reprezentacją OZZL.
Minister zdrowia wyraził zdziwienie, że przywiązujemy tak dużą wagę do wysokości pensji minimalnej, Jego zdaniem dla lekarzy nie ma ona większego znaczenia, bo mogą oni zarobić tyle, ile chcą - pisze przewodniczący OZZL w komentarzu.
Zaznacza: - Dyrektorzy szpitali, stojąc wobec deficytu lekarzy muszą spełnić ich żądania płacowe. Dowodem na to ma być fakt, że tak mało lekarzy otrzymuje pensje minimalne około 15-20 proc. zatrudnionych. To spowodowało - jak przyznał minister - że sprawa pensji minimalnych dla lekarzy nie bardzo go zajmowała, a priorytetem było zapewnienie podwyżek dla osób zarabiających najmniej w ochronie zdrowia.
Podczas przywołanej rozmowy przedstawiciele OZZL przypomnieli ministrowi zdrowia, że pensje minimalne otrzyma około 18 tysięcy lekarzy.
Większość szpitali w Polsce - jak zauważa Bukiel - jest w złej sytuacji finansowej, głównie z powodu zbyt niskiej wyceny świadczeń. Dlatego, jak inne placówki, dokonuje oszczędności, a największe z nich są na personelu medycznym, zarówno na pensjach, jak i na liczbie zatrudnionych pracowników.
Bukiel: dyrektorzy szpitali bez "siłowych nacisków" więcej nie zapłacą
- Stąd też dyrektorzy szpitali nigdy nie zapłacą nikomu więcej niż zostaną do tego zmuszeni siłą. Każda zatem pensja lekarska wyższa niż minimalna musi być poprzedzona „siłowym naciskiem”, który najczęściej - dla dobra wszystkich - pozostaje „utajniony” i tylko od czasu do czasu objawia się tak dramatyczną sytuacją, jak niedawno w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie - stwierdza przewodniczący OZZL.
OZZL dyskutując z ministrem zdrowia upomina się szczególnie o tych 18 tysięcy lekarzy otrzymujących rzeczywiście minimalną pensję zasadniczą, którzy - jak to ujmuje Krzysztof Bukiel - nie zdobędą się na nadzwyczajne działania wymuszając na dyrekcji wzrost wynagrodzenia minimalnego poprzez naciski - rezygnację z klauzuli opt-out, strajki, grupowe zwolnienia z pracy.
Argumenty za podniesieniem płacy minimalnej dla lekarzy specjalistów przedstawiłem w czasie spotkania w Ministerstwie Zdrowia w dniu 20 grudnia - zaznacza Krzysztof Bukiel. Minister stwierdził, że lekarze nie mogą liczyć, że proponowany przez OZZL kompromisowy wskaźnik 1,7 „średniej krajowej” wejdzie w życie w lipcu 2022. Zadeklarował, natomiast, że możliwe jest , aby planowany wstępnie na rok 2022 wskaźnik 1,45 podnieść do 1,5.
Nadal będzie to dużo mniej niż lekarze mieli w roku 2018, ale zawsze jakiś kroczek do przodu. Czy pan minister zrobi ten „geścik” dobrej woli? - dopytuje Bukiel.
Niedzielski: będziemy rozważali podwyższenie współczynnika pracy dla lekarzy specjalistów
Deklaracje ministra zdrowia - jak należy sądzić - mają realne podstawy. Adam Niedzielski potwierdził je w wywiadzie udzielonym Rynkowi Zdrowia w styczniu 2022 roku. Zapytaliśmy wtedy czy podtrzymuje deklarację, że współczynnik wyliczania wynagrodzenia w stosunku do średniej krajowej dotyczący lekarzy specjalistów wzrośnie w lipcu 2022 roku z 1,45 do 1,5 a w 2023 do 1,7.
- Podpisaliśmy porozumienie, gdzie były ustalone ze stronami społecznymi poziomy wskaźników, ale to nie znaczy że jesteśmy zamknięci na dalszą dyskusję - odpowiedział minister mówiąc o porozumieniu osiągniętym na forum zespołu trójstronnego.
- Rzeczywiście ze związkiem zawodowym lekarzy prowadziliśmy dialog i na pewno mogę potwierdzić, że będziemy rozważali podwyższenie już w lipcu 2022 roku współczynnika dla lekarzy specjalistów - mówił minister Niedzielski dodając, że temat ustawy o wynagrodzeniach w 2022 roku "jest zamknięty rzec można w 95 procentach".
- Jeżeli mówimy o tych 5 proc. otwartych do dyskusji w roku 2022, to rzeczywiście jest to przestrzeń, gdzie prowadziliśmy dyskusję na temat ewentualnego zwiększenia współczynników. Ale tylko w przypadku lekarzy specjalistów i dlatego mówię o tych 5 procentach - zaznaczył Niedzielski.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)