Lekarze stażyści na razie będą zarabiać poniżej płacy minimalnej

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 07 stycznia 2020 21:01

Absolwenci kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego, którzy odbywają obowiązkowy 13-miesięczny staż podyplomowy, wciąż zarabiają 2509 zł brutto, choć od 1 stycznia płaca minimalna wzrosła do 2,6 tys. zł brutto.

Lekarze stażyści na razie będą zarabiać poniżej płacy minimalnej
Fot. Piotr Waniorek/PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Dopóki resort zdrowia nie wyda odpowiedniego rozporządzenia, lekarze odbywający staże podyplomowe będą zarabiali więc poniżej najniższej płacy.

W komunikacie opublikowanym przez resor zdrowia (3 stycznia) przekazano, że „w celu uniknięcia wątpliwości interpretacyjnych co do wysokości przysługującego lekarzowi stażyście wynagrodzenia zasadniczego dokonana zostanie nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia z 26 września 2012 r. w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty w tym zakresie, a zapisy będą obowiązywać od dnia 1 stycznia 2020 r.". Oznacza to, że gdy tylko rozporządzenie wejdzie w życie, lekarze dostaną wyrównanie.

Członkowie Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (PR OZZL) uważają jednak, że resort powinien wcześniej zadbać o nowelizację rozporządzenia tak, aby lekarze stażyści jako jedni z nielicznych nie znajdowali się pod progiem.

Więcej: rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum