Lekarze rzucili papierami. Dyrekcja szpitala: "nie można mówić, że lekarz jest przepracowany. On się na to godzi"

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia/portalplock.pl30 sierpnia 2021 10:00

Kilkunastu lekarzy rzuciło papierami w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku - informuje portalplock.pl. Żądają podwyżek i poprawy warunków pracy. Skarżą się również na nadmiarowe godziny. Dyrekcja odpowiada: "nie można mówić, że lekarz jest przepracowany. On się na to przepracowanie godzi".

Lekarze rzucili papierami. Dyrekcja szpitala: "nie można mówić, że lekarz jest przepracowany. On się na to godzi"
Lekarze złożyli wypowiedzenia w szpitalu w Płocku Zdj. ilustracyjne. Fot. AdobeStock
  • Kilkunastu lekarzy zwolniło się z pracy. O dramatycznej sytuacji w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku informuje portalplock.pl
  • - Według naszych informacji wszyscy lekarze z oddziału nefrologicznego, a także większość z oddziału chorób wewnętrznych, płucnego i kilku z pediatrii złożyło wypowiedzenie z pracy – podaje serwis
  • Powodem wypowiadania umów przez lekarzy mają być wynagrodzenia oraz warunki pracy w placówce
  • Dyrekcja odpowiada: "nie można mówić, że lekarz jest przepracowany. On się na to przepracowanie godzi".

Szpital w Płocku bez lekarzy? Skarżą się na zarobki i warunki pracy

O dramatycznej sytuacji kadrowej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku informuje portalplock.pl.

- Kilkunastu, może nawet kilkudziesięciu lekarzy z oddziałów płucnego, nefrologicznego, chorób wewnętrznych i pediatrii złożyło wypowiedzenia. Na kilku innych, m.in. kardiologii brakuje obsady wielu wrześniowych dyżurów – czytamy w portalu.

Powodem buntu lekarzy mają być niskie zarobki oraz warunki pracy w placówce, w tym ogromna liczba dyżurów, która wynikała z braku personelu.

Zresztą brak lekarzy i pielęgniarek to – jak czytamy w serwisie – problem, z którym szpital zmaga się od dłuższego czasu. Na stronie lecznicy widnieje zresztą datowane na sierpień ogłoszenie o pracy dla lekarzy.

-  Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku, ul. Medyczna 19,  zatrudni lekarzy do pracy w Oddziale Chorób Płuc oraz w Oddziale Nefrologicznym. Forma zatrudnienia do ustalenia (umowa o pracę lub umowa cywilnoprawna). Oferujemy korzystne warunki wynagrodzenia - to fragment ogłoszenia.

Czytaj również: Mazowsze. Trzy oddziały zawieszone. Trwa ich remont i modernizacja. RAPORT Rynku Zdrowia

Brakuje lekarzy i pielęgniarek. We Wrocławiu zawieszono oddziały w trzech szpitalach

Jest już wniosek o zamknięcie oddziału chorób płucnych 

Brak personelu może oznaczać dla szpitala konieczność zamykania oddziałów. Z podobnym kłopotem mierzy się wiele placówek w całej Polsce. W Płocku problem jest spory.

- Są oddziały, na których brakuje 10-12 dyżurów, a do tego doszły wypowiedzenia umów o pracę - komentuje cytowany przez portalplock.pl Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. - Jeśli nie dojdziemy do porozumienia, po prostu dojdzie do likwidacji lub ograniczenia działalności niektórych oddziałów. 

W sprawie zamknięcia oddziału chorób płucnych wniosek już skierowano do wojewody mazowieckiego.

- Mamy jeszcze miesiąc. W każdej chwili możemy wycofać wniosek. Trzeba rozmawiać. Jestem gotowy, ale nie na ustępstwo do podwyżek do stawki 3 średnich krajowych, to jest 16 tys. złotych - komentuje na łamach serwisu dyrektor placówki.

Sprawdź: Wielkopolska. Zamknięto aż 10 oddziałów szpitalnych. W większości przez brak personelu

Lekarka z dwiema specjalizacjami pokazała wypłatę po rządowej podwyżce. Będziecie w szoku

Lekarz nie może skarżyć się na przepracowanie? Ryzykowna teza dyrekcji 

Co do skarg personelu na warunki pracy i nadmiarową liczbę godzin, dyrektor forsuje dość ryzykowną tezę, że „lekarz z mocy prawa jest zobowiązany do pełnienia dyżurów, szpital musi pracować całodobowo”.

- Nie można mówić, że lekarz jest przepracowany. On się na to przepracowanie godzi, wybierając taki zawód. Jeżeli lekarz miałby pracować 160 godzin w miesiącu, to moim zdaniem potrzeba 4-5 razy więcej lekarzy. Tak powinno być, zgadzam się - przyznaje dyrektor. 

Polecamy: Co zatrzyma strajk medyków? Wiceprezes NRL: "Rząd musiałby spełnić kilka warunków"

11 września lepiej nie chorować. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy wyjdą na ulice. Będą wuwuzele i białe miasteczko

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum