Lekarze rodzinni: w POZ przybywa biurokracji, ubywa pieniędzy. Tracą pacjenci

Autor: WOK • Źródło: PZ, Rynek Zdrowia24 maja 2021 12:50

Do podstawowej opieki zdrowotnej trafi realnie mniej pieniędzy, co przede wszystkim odczują pacjenci - przestrzega Porozumienie Zielonogórskie.

Lekarze rodzinni: w POZ przybywa biurokracji, ubywa pieniędzy. Tracą pacjenci
Porozumienie Zielonogórskie: w podstawowej opiece zdrowotnej będzie ubywało lekarzy; FOT. Arch. RZ
  • Mimo inflacji stawki w podstawowej opiece zdrowotnej nie wzrosną
  • De facto nastąpi więc zmniejszenie finansowania - uważa Porozumienie Zielonogórskie
  • Organizacja ostrzega, że dostęp do świadczeń się pogorszy, gdyż wielu lekarzy i pielęgniarek nie uda się zatrzymać w POZ
  • Pracy w POZ jest coraz więcej, m.in. dlatego, że w Polsce systematycznie zmniejsza się liczba poradni specjalistycznych

- NFZ nie ustępuje: nie będzie zmiany stawki kapitacyjnej w podstawowej opiece zdrowotnej mimo inflacji, a więc do fundamentalnego elementu systemu ochrony zdrowia trafi realnie mniej pieniędzy - informuje nas Porozumienie Zielonogórskie.

Organizacja zrzeszająca lekarzy rodzinnych ostrzega, że skutki de facto zmniejszonego finansowania dotkną głównie pacjentów. Dostęp do świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej się pogorszy, choćby dlatego, że bez zachęt finansowych nie uda się zatrzymać w pracy wielu lekarzy i pielęgniarek POZ w wieku emerytalnym.

NFZ: po 1 lipca stawka kapitacyjna bez zmian

- Obecnie to właśnie oni w dużej mierze wypełniają lukę kadrową, w sytuacji, gdy dramatycznie brakuje personelu medycznego. Tylko w ciągu ostatniego roku z POZ odeszło ponad 300 lekarzy, których nikt nie zastąpił - wskazuje PZ.

- 19 maja br. w Centrali NFZ odbyły się negocjacje warunków kontraktu na świadczenia POZ. Uczestniczył w nich p.o. prezesa NFZ Filip Nowak oraz Zespół Negocjacyjny Federacji Porozumienie Zielonogórskie: Jacek Krajewski, Marek Twardowski, Tomasz Zieliński.

- Prezes Filip Nowak zdecydowanie oświadczył, że zarządzana przez niego instytucja nie przewiduje zmiany w zakresie stawki kapitacyjnej po 1 lipca 2021 r. - relacjonuje Marek Twardowski, wiceprezes PZ.

Dodaje: - Zespół Negocjacyjny Federacji wskazał na istotną zmianę, jaka nastąpiła w zakresie finansów publicznych w 2020 r. w postaci wysokiej inflacji (3,4% wg GUS). Aktualnie inflacja - rok do roku - wynosi 4,4%, a eksperci szacują, że przekroczy 5%.

- Wartość kontraktów POZ obecnie obowiązujących o taki sam procent zmalała. Niestety argumenty o zwiększonym obciążeniu pracą, ryzyku zachorowania, wykonywaniu obowiązków związanych z medycyną naprawczą, bilansami oraz szczepieniami dzieci oraz gremialnym włączeniu się w akcję szczepień podmiotów POZ przeciwko COVID-19 nie przekonały szefa NFZ - zaznacza Twardowski.

Niespełnione obietnice

Zespół Negocjacyjny wskazał ponadto, że „nieefektywne działania MZ i NFZ zmniejszyły liczbę lekarzy POZ posiadających aktywne listy pacjentów”.

Porozumienie Zielonogórskie zwraca też uwagę, że ani NFZ, ani MZ nie wywiązało się z wielu obietnic złożonych na piśmie wobec Federacji Porozumienie Zielonogórskie. Wbrew deklaracjom, nie uproszczono akredytacji praktyk POZ, nie uproszczono refundacji leków, nie rozwiązano problemu koronerów, nie przekazano do POZ środków na zatrudnienie asystentów medycznych ani środków ochrony indywidualnej.

W POZ coraz więcej obciążeń

Porozumienie Zielonogórskie podkreśla także, że w POZ nie tylko nie zmniejszyła się biurokracja, ale powstają coraz nowsze obciążenia, a informatyzacja nic w tym zakresie nie uprościła. A pracy w POZ jest coraz więcej, m.in. dlatego, że w Polsce systematycznie zmniejsza się liczba poradni specjalistycznych.

- Pacjenci, tracący opiekę specjalistów, szukają pomocy u lekarzy rodzinnych. Realne obniżenie finansowania będzie skutkowało także tym, że nadal pacjenci nie będą mieli możliwości korzystania w POZ z pomocy: dietetyków, psychologów, edukatorów medycznych, opiekunów socjalnych. To kolejna niespełniona obietnica - przypomina Porozumienie Zielonogórskie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum