Lekarze rodzinni o propozycjach NFZ zmian w finansowaniu POZ

Autor: FPZ/Rynek Zdrowia • • 23 czerwca 2013 18:01

Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ, przedstawiła je w piątek (21 czerwca) w Poznaniu podczas XIII Kongresu Medycyny Rodzinnej. Pieniądze na sfinansowanie tych propozycji Fundusz chce pozyskać usuwając z list lekarzy rodzinnych pacjentów nieubezpieczonych - chodzi o 3 mln osób.

Lekarze rodzinni o propozycjach NFZ zmian w finansowaniu POZ

Prezes NFZ ponowiła także propozycję złożoną jesienią ubiegłego roku - finansowania usług nie tylko poprzez opłatę kapitacyjną, ale też jednostkowo np. za porady patronażowe czy bilanse dzieci.

Te zmiany nie wymagają korekt prawodawstwa. NFZ może dokonać je poprzez zmianę dotychczas obowiązującego zarządzenia dotyczącego kontraktowania usług w POZ. Aby propozycje weszły w życie w 2014 roku, wymagają doprecyzowania w odpowiednich dokumentach, trzeba także ustalić ich finansowanie - czytamy w komunikacie Federacji Porozumienie Wielkopolskie.

- Czekają nas trudne negocjacje, ale jesteśmy merytorycznie przygotowani, mamy propozycje i rozwiązania, które przy dobrej woli stron mogą doprowadzić do porozumienia - mówi Jacek Krajewski prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie. - Pamiętajmy jednak, że NFZ proponuje nam więcej pracy za fundusze, które otrzymywaliśmy dotychczas - dodaje prezes Federacji PZ. - Takie postawienie sprawy spowoduje ograniczenie czasu poświęcanego pacjentom, którymi zajmujemy się na co dzień.

To zdaniem Krajewskiego może prowadzić do pogorszenia jakości udzielanych świadczeń, w szczególności ich dostępności. - Przedstawiając takie propozycje Pani Prezes powinna przewidzieć dodatkowe, większe środki na finansowanie podstawowej opieki zdrowotnej - dodaje.

Jacek Krajewski podkreśla także, że FPZ zawsze działa nie tylko w imieniu zrzeszonych lekarzy, ale przede wszystkim pamięta o interesie pacjentów.

- Podejmujemy działania, które mają na celu poprawę jakości i dostępności - mówi Krajewski. - Niestety te działania wymagają odpowiednich nakładów finansowych, a NFZ systematycznie od kilku lat obniża udział środków przekazywanych na POZ.

W spotkaniu z lekarzami rodzinnych wzięła również udział poseł Lidia Gądek, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Podstawowej Opieki Zdrowotnej, również lekarz rodzinny. Tegoroczny zjazd odbywał się pod hasłem "Medycyna Rodzinna szansą ochrony zdrowia w Polsce".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum