×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Lekarze rodzinni krytycznie o rozporządzeniu MZ. "Zmiany doprowadzą do dyktatu NFZ"

Autor: oprac. JKB • Źródło: Twitter, Rynek Zdrowia17 stycznia 2022 09:12Aktualizacja: 17 stycznia 2022 09:13

Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce wydało stanowisko do projektu rozporządzenia ministra zdrowia ws. udzielania świadczeń NFZ. - W naszej ocenie zapisy opiniowanego projektu wprowadzają nieakceptowalną asymetrię (...) i w praktyce będą prowadziły do dyktatu NFZ - oceniają.

Lekarze rodzinni krytycznie o rozporządzeniu MZ. "Zmiany doprowadzą do dyktatu NFZ"
Kolegium Lekarzy Rodzinnych jest przeciwne projektowanym zmianom. Fot. Arch. PTWP
  • Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce opublikowało oficjalne stanowisko w sprawie rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej NFZ
  • Jak zauważają lekarze, zapis proponowany przez rozporządzenie wprowadza jedynie jednostronną zmianę warunków umów
  •  - W naszej ocenie zapisy opiniowanego projektu wprowadzają nieakceptowalną asymetrię pomiędzy stronami umowy i w praktyce będą prowadziły do dyktatu NFZ w relacjach ze świadczeniodawcami – czytamy

Lekarze rodzinni krytycznie oceniają rozporządzenie ministra zdrowia

Stanowisko Kolegium Lekarzy Rodzinnych dotyczy projektu rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 10 stycznia 2022 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Jak na wstępie zaznacza KLRwP, szczególnie jeden zapis powinien wzbudzać niepokój – dotyczy to § 42 ust. 5, który "w istotny sposób zmienia relację pomiędzy stronami umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej".

- Zapis ten pozwala na jednostronną zmianę warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz bardzo ograniczoną możliwość zgłaszania sprzeciwu wobec narzuconej zmiany ze strony świadczeniodawcy – zaznacz KRLwP.

Kolegium zauważa, że wprowadzone zmiany mogą w znaczący sposób wpłynąć na działanie szpitali: "wprowadzenie zmian w szczegółowych warunkach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w trakcie jej trwania może istotnie wpływać na funkcjonowanie podmiotów leczniczych, a w przypadku istotnych zmian dotyczących zakresu kontraktowanych świadczeń, czy ich wyceny, uniemożliwić ich realizację w czasie dalszego trwania umowy".

"Zapisy opiniowanego projektu wprowadzają nieakceptowalną asymetrię"

W dalszej części stanowiska Kolegium jasno zaznacza, że wprowadzenie projektowanych zmian w umowie, czyli m.in. ich obowiązywanie od chwili ogłoszenia, może uniemożliwić ich realizację.

- W naszej ocenie zapisy opiniowanego projektu wprowadzają nieakceptowalną asymetrię pomiędzy stronami umowy i w praktyce będą prowadziły do dyktatu Narodowego Funduszu Zdrowia w relacjach ze świadczeniodawcami – dodaje KLRwP.

Jak następnie zaznacza Kolegium, "wprowadzenie tego zapisu powoduje istotne zwiększenie ryzyka prowadzenia działalności leczniczej w oparciu o kontrakt z NFZ. […] Dotychczasowe zapisy prawne dawały możliwość negocjowania warunków szczegółowych przez organizacje zrzeszające świadczeniodawców".

KLRwP wnioskuje o usunięcie w całości problematycznego zapisu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze