Lekarze rezygnują z klauzuli opt-out. Czy pacjenci zostaną bez opieki?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 19 marca 2015 09:45

Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku złożyli wypowiedzenia klauzuli opt-out. To skutek korzystnych dla szpitali wyroków dotyczących wynagrodzenia lekarzy zatrudnionych na umowy o pracę w "wersji rozszerzonej".

Lekarze rezygnują z klauzuli opt-out. Czy pacjenci zostaną bez opieki?

Umowa o pracę z klauzulą opt-out to porozumienia, jakie lekarze podpisują ze szpitalem, godząc się na pracę dłuższą niż 48 godzin tygodniowo. Dwudziestu rybnickich laryngologów, kardiologów i okulistów nie zgodziło się na nowe warunki wynagrodzeń, które zaproponowała im dyrekcja.

Jak podaje Rzeczpospolita, zachowanie dyrekcji to wynik uchwały siedmiu sędziów Sądu Najwyższego, która zapadła 6 listopada 2014 r. Sędziowie uznali, że godziny pracy lekarzy z dyżurów wliczają się do podstawowego wymiaru czasu pracy, który wynika z etatu.

Wyrok pozornie korzystny ekonomicznie dla szpitali może odnieść odwrotny skutek. Lekarze w Rybniku zaczęli wypowiadać klauzulę opt-out, nie godząc się na pracę poza etatem, i nagle okazało się, że lecznica jest w kłopocie, bo nie ma komu dyżurować.

Szpital w Rybniku musiał znaleźć więc inne rozwiązanie. Jak uspokaja Michał Sieroń, rzecznik rybnickiego szpitala, kryzys został już zażegnany, bo zaproponowano lekarzom nowe warunki pracy.

Niektórzy obawiają się jednak, że śladem lekarzy z Rybnika mogą pójść specjaliści z innych szpitali.

Ryszard Kijak z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy podkreśla, że system pracy, w którego skład wchodzą etat i dyżury, dotyczy ok. 20-30 tys. specjalistów w szpitalach. W jego ocenie dyrektorzy będą musieli podwyższyć stawki za dyżury, bo lekarze nie będzie pracował za pół darmo.

Więcej: prawo.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum