Lekarze rezydenci podtrzymują zapowiedź głodówki

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 07 września 2017 09:56

„2 października rozpoczynamy protest głodowy, ponieważ Ochrona Zdrowia w Polsce umiera! Domagamy się realnych działań rządu, a nie pozornych ruchów, które poprawią sytuację w publicznym systemie - taki wpis widnieje na Facebooku Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Lekarze rezydenci podtrzymują zapowiedź głodówki
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Protest rezydentów - lekarzy, którzy wciąż się kształcą i robią specjalizację, ale mają już pełne prawo wykonywania zawodu - zaplanowano na 2 października. Od kilkunastu do 40 lekarzy weźmie tego dnia urlop i w wyznaczonym miejscu - Porozumienie jeszcze go nie ujawnia - rozpocznie głodówkę. Chętnych jest więcej, ale nie chcą zagrażać bezpieczeństwu pacjentów.

Jak mówi Damian Patecki, wiceszef Porozumienia Rezydentów OZZL, lekarze walczą o dofinansowanie służby zdrowia. Jego zdaniem tylko to pozwoli na przestrzeganie prawa pracy. Pieniądze, z których lekarz rezygnuje, odmawiając kolejnego dyżuru, nie są duże. Powodem patologii są braki kadrowe. Lekarze biorą dyżury z solidarności z kolegami i koleżankami. Gdyby nagle wszyscy zaczęli pracować po osiem godzin dziennie, lekarzy już by zabrakło. W małych miastach lekarze pracują bez przerwy po trzy-cztery dni.

Lekarzy zaczyna brakować też w dużych miastach. Dlaczego? Z roku na rok coraz więcej z nich emigruje, bo za granicą ich zarobki są kilkukrotnie wyższe. W Polsce lekarz rezydent zarabia 2100 zł na rękę, później - 2400 zł. Rezydentura trwa od czterech do sześciu lat. Średni wiek uzyskiwania specjalizacji to 33-37 lat. Do tego momentu pracujący na jednym etacie lekarz nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać w dużym mieście. Nie lepiej jest z zarobkami w innych zawodach medycznych.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze