Lekarze rezydenci o swoich zarobkach i pracy za darmo

Autor: Gazeta Wyborcza.Biz/Rynek Zdrowia • • 14 marca 2016 10:58

Młodzi lekarze są skazani na pracę za wynagrodzenie o wiele poniżej średniej krajowej. Dzisiaj średnio ich zarobki stanowią 77 proc. średniej płacy krajowej.

Z danych Porozumienia Rezydentów wynika, że średnia pensja dla lekarza rezydenta wynosi netto 2275 zł. Fot. Fotolia

W Szpitalu Klinicznym w Białymstoku lekarce rezydentce zaproponowano dyżury za 1 zł. Są i tacy lekarze z prawem do wykonywania zawodu, którzy przez kilka lat pracują całkowicie za darmo. Nie mają innego wyjścia. Jest ich kilkanaście procent - to ci, którzy nie dostali się na rezydentury.

Dlatego teraz reaktywują Porozumienie Rezydentów i zapewniają: - Nie chcemy emigrować!

Z danych Porozumienia Rezydentów wynika, że średnia pensja brutto dla lekarza rezydenta wynosi 3170 zł, netto 2275 zł. Stanowi ona jedynie 77 proc. średniej krajowej i 171 proc. płacy minimalnej (2016 r). Tymczasem jeszcze osiem lat temu, w 2008 roku pensja rezydenta wynosiła 107 proc. średniej krajowej i 282 proc. płacy minimalnej.

Młodzi lekarze nie zgadzają się na tak niskie wynagrodzenia i twierdzą, że jeśli ich pensje byłyby wyższe nie emigrowaliby z kraju.

Gazeta Wyborcza podaje zarobek 2 500 zł, jako przykład płacy lekarza specjalizującego się w medycynie rodzinnej. Na same książki wydaje on ok. 2 tys. zł rocznie, ostatnio za kurs USG jednorazowo zapłacił 3 tys. zł. Za szkolenia lekarze płacą przeważnie z własnej kieszeni, przy czym nie przysługuje im na ten cel urlop szkoleniowy. Na konferencje jeżdżą kosztem urlopu wypoczynkowego. Tak wygląda ich praca przez 5 lat po skończeniu studiów.

Jak przypomina Gazeta Wyborcza, co roku ok. 10 proc. absolwentów medycyny udaje się na emigrację.

Więcej: wyborcza.biz

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum