Lekarze rejestrują kasy fiskalne, ale...

Autor: DGP, JJ/Rynek Zdrowia • • 03 stycznia 2012 12:26

Od maja do grudnia 2011 r. zgłoszono 131,4 tys. kas fiskalnych. Lekarze zgłosili kasy w 18 134 dokumentach, co stanowi zaledwie 13,8 proc. wszystkich urządzeń zgłoszonych w ub. r. Nie jest to liczba imponująca ze względu na fakt, że lekarzy jest w Polsce 171 tysięcy.

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej przez lekarzy wynika z ustawy o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 roku i rozporządzenia ministra finansów z 26 lipca 2010 roku, które zniosło zwolnienie z obowiązku stosowania kas m.in. właśnie przez lekarzy i prawników. Wymóg posiadania kas fiskalnych w działalności gospodarczej tych dwóch grup zawodowych obowiązuje od początku maja 2011 r.

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej można jednak ominąć. Nie trzeba jej stosować jeśli wszystkie płatności realizowane są w formie przelewów bankowych lub kartą. Przed kasą chroni też wystawianie faktur VAT lub niewielka liczba transakcji dokonywanych w trakcie roku - nie więcej niż 50 i klientów - nie więcej niż 20.

- Coraz częściej do urzędów skarbowych trafiają informacje, że pacjent, który chce otrzymać od lekarza paragon fiskalny, nie może go dostać. Jeśli takich doniesień pojawi się więcej, to w ramach czynności sprawdzających lub kontroli podatkowych będą prowadzone postępowania weryfikujące - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Michał Kasprzak, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Katowicach.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum