Lekarze przechodzą na emeryturę, na szczęście tylko formalnie

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 16 lipca 2018 10:49

Zgodnie z danymi Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej, w ub.r. na emeryturę przeszło 90 lekarzy z całego regionu. Jednak tylko 12 zrezygnowało całkowicie z pracy i przestało opłacać składki na samorząd medyczny. Reszta nadal leczy pacjentów.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak wyjaśnia Paweł Barucha, szef ŚIL, powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Według niego jednym z  głównych jest brak w skali kraju ok. 35 tys. lekarzy oraz fakt, że co trzecia osoba pracująca w zawodzie lekarza jest w wieku emerytalnym. Podkreśla, że "gdyby ich zabrakło, system by się zawalił".

Opowiada, że najstarszy pracujący lekarz, którego zna, ma 81 lat i kieruje ośrodkiem zdrowia na zachodzie województwa. Bo właśnie w podstawowej opiece zdrowotnej pracuje sporo emerytów, którzy do tej pory np. dyżurowali w szpitalach. Oprócz tego wielu konsultuje pacjentów w poradniach specjalistycznych.

Jak zauważa Gazeta Wyborcza, ważne są też względy ekonomiczne. Barucha tłumaczy, że jeśli ktoś przez całe życie pracował np. w ośrodku zdrowia, nie będzie miał wysokiej emerytury i musi dorabiać. Dodaje, że nawet dla tych dobrze zarabiających przejście na emeryturę często jest szokiem - jeśli ktoś zarabiał po 10-12 tys. zł miesięcznie i przyzwyczaił się do pewnego poziomu życia, nie starcza mu 4-5 tys. zł z emerytury.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum