Lekarze pracują ponad normę

Autor: pomorska.pl/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2014 13:35

Z publicznego szpitala, praktycznie bez zdejmowania fartucha, prosto do prywatnej kliniki lub na odwrót - z prywatnej kliniki, bez chwili odpoczynku, do szpitala - tak wygląda dziś praca lekarzy - twierdzą media. I nie mijają się z prawdą.

Problem dotyczy zarówno medyków zatrudnionych na etacie, jak i tych na podstawie umowy cywilnoprawnej. O ile bowiem etatowca obowiązują limity w liczbie przepracowanych godzin, to już kontraktowiec ograniczeń takich nie ma. - Lekarz, który ma u nas etat, nie może pracować więcej niż 48 godzin tygodniowo. Ma też prawo do 35. godzinnego nieprzerwanego odpoczynku w tygodniu oraz 11. godzinnego odpoczynku dobowego - wyjaśnia Kamila Wiecińska, rzecznik prasowy Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr Jana Biziela w Bydgoszczy. - Weryfikujemy jedynie wykonywanie obowiązków i obecność lekarza w pracy, w czasie objętym umową. Nie mamy wpływu na to, czy po zakończeniu pracy u nas, pracuje jeszcze w innym miejscu - stwierdza z kolei Marta Laska, rzecznik prasowa Szpitala Uniwersyteckiego im. dr Antoniego Jurasza w Bydgoszczy.To samo dotyczy lekarzy zatrudnionych w szpitalu publicznym na kontrakcie. Szefowie lecznic kontrolują wyłącznie czas spędzony w ich placówce.

Kontrola liczby przepracowanych przez lekarza godzin jest niemożliwa. Jeżeli lekarz pracuje na etacie i jednocześnie na kontrakcie, Państwowa Inspekcja Pracy nie sumuje godzin pracy.

Więcej: http://www.pomorska.pl/
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum