Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej przedłużą umowy z NFZ

Autor: PAP, RZ, PPOZ/Rynek Zdrowia • • 31 grudnia 2019 12:10

Lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) we wtorek (31 grudnia) poinformowali, że przedłużą umowy z NFZ do 31 grudnia 2020 r. Wcześniej na podpisanie aneksów na przyszły rok zdecydowali się lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

We wtorek Zarząd PPOZ poinformował, że "mając na uwadze bezpieczeństwo pacjentów, analizę negocjowanych wariantów umów, planowane dalsze rozmowy finansowe (i nie tylko) z Centralą NFZ oraz Ministrem Zdrowia" zaleca lekarzom podpisanie aneksów do obecnych umów na 12 miesięcy, czyli od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r.

- Mamy nadzieję, że czas ten zostanie wykorzystany na konstruktywne negocjacje i wypracowywanie tylko dobrych rozwiązań dla Polaków - komentuje prezes PPOZ Bożena Janicka.

Już wcześniej o zakończeniu negocjacji z NFZ informowała Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia "Porozumienie Zielonogórskie" (PZ). Lekarze zrzeszeni w tej organizacji również przedłużą umowy do końca 2020 r.

W poniedziałek (30 grudnia) prezes NFZ Adam Niedzielski opublikował zarządzenie w sprawie warunków zawarcia i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Przewiduje ono wzrost stawki kapitacyjnej lekarza POZ, czyli stałej kwoty, jaką lekarz otrzymuje za każdego pacjenta zapisanego na jego listę.

Zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ stawka kapitacyjna wzrośnie w II kwartale 2020 r. z 162,60 zł do 166,20 zł; w III kwartale do 168,60 zł, a w IV kwartale do 171 zł, a w przypadku lekarzy posiadających certyfikat akredytacyjny - odpowiednio - do 167,76 zł; do 170,16 zł i do 172,56 zł.

Jak przypomniała w komunikacie przekazanym we wtorek (31 grudnia) mediom Bożena Janicka, negocjacje PPOZ z NFZ dotyczące umów dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w ostatnich dniach 2019 r. "nieoczekiwanie się skomplikowały", gdyż NFZ zmienił wypracowane wcześniej warunki.

Bożena Janicka podje, że prezes NFZ nie zgodził się na zawarcie umów na wcześniej uzgodnionych warunkach finansowych (dla lekarzy zrzeszonych w PPOZ - red.), głównie na wzrost stawki bazowej od stycznia 2020 do wysokości 13,81 zł, ponieważ tych pieniędzy już brak.

- Wynegocjowane przez nas środki finansowe (ponad 360 mln zł), zostały rozdysponowane w trakcie kolejnych negocjacji (z PZ), a negocjatorzy ci nie dali rady utrzymać naszej stawki na dzień 1 stycznia 2020 - 13,81 zł , a jedynie 13, 55zł. Zmianę naszej stawki styczniowej na niższą nie omieszkał z satysfakcją przyjąć prezes NFZ - zaznacza Bożena Janicka.

Wcześniej Fundusz zamieszczając na swojej stronie internetowej "Komunikat w sprawie warunków finansowania świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych przez lekarza POZ" podał, że w wyniku uzgodnień z organizacjami zrzeszającymi świadczeniodawców POZ zostały wypracowane dwie wersje rozwiązań dotyczących warunków finansowania świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych przez lekarza POZ (wersja nr 1 – Porozumienie Zielonogórskie, wersja nr 2 - Porozumienie Prawodawców Ochrony Zdrowia).

Zarząd PPOZ przeanalizował zestawienie Centrali NFZ w zakresie skutków dla negocjowanych wariantów. (Porównanie jest dostępne na stronie PPOZ - tu). Zdaniem prezes Janickiej "propozycje PPOZ są korzystniejsze zarówno dla świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej, jak i pacjentów".

- W naszej ocenie wariant 1. jest korzystny przede wszystkim dla NFZ, który w I półroczu będzie angażował mniejsze środki na funkcjonowanie podstawowej opieki zdrowotnej. Ponadto w II półroczu finansował będzie mniejsza populację - więcej osób umrze niż się urodzi. Wyliczenia wariantów na dzień 30.12.2019 błędnie zakładają constans populacji do końca roku - uważa Bożena Janicka.

Decyzja o podpisaniu umów na 12 miesięcy przez lekarzy zrzeszonych w PPOZ zapadła w poniedziałek, (30 grudnia) w siedzibie PPOZ w Koninie podczas obrad Zarządu PPOZ. "O zawieraniu umów zostaje poinformowana Dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ" - podaje PPOZ (zrzesza lekarzy POZ z Wielkopolski - red.) w informacji przekazanej mediom.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum