Lekarze odeszli z pracy. Szpital wojewódzki zamknął dwa oddziały. Potrzeba specjalistów z sześciu dziedzin

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia11 stycznia 2022 12:40

Z powodu odejścia lekarzy szpital wojewódzki w Tarnobrzegu musiał zawiesić funkcjonowanie dwóch oddziałów. Ich wznowienie jest zagrożone, ponieważ placówka od dłuższego czasu nie może znaleźć specjalistów.

Szpital w Tarnobrzegu zawiesił działanie oddziałów. Ich wznowienie stoi pod znakiem zapytania (fot. ilustracyjne) Fot. Shutterstock
 • Z Wojewódzkiego Szpital im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu z końcem roku odeszli lekarze
 • Placówka zawiesiła działalność dwóch oddziałów: chirurgii dziecięcej i urazowej oraz chorób wewnętrznych i gastroenterologii
 • Szpital nie może znaleźć specjalistów i ponowne wznowienie działania oddziałów jest zagrożone
 • Problemów kadrowych w szpitalu w Tarnobrzegu jest znacznie więcej i z racji braku specjalistów na polskim rynku, prowadzone są rozmowy z lekarzami zza wschodniej granicy

Szpital w Tarnobrzegu zawiesza dwa odziały

Wojewódzki Szpital im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu od dłuższego czasu borykał się z problemami finansowymi i kadrowymi. Z racji przejść na emerytury, złożonymi wypowiedzeniami czy urlopem wychowawczym, zawieszono oddziały chorób wewnętrznych i gastroenterologii oraz chirurgii dziecięcej i urazowej.

W pierwszym przypadku zawieszenie planowane jest do 24 kwietnia, w drugim do 30 czerwca.

Placówka cały czas poszukuje specjalistów. Ogłoszenia zamieszczono na stronie szpitala oraz w prasie medycznej. Zwrócono się także o pomoc do firmy zewnętrznej rekrutującej pracowników.

W szpitalu brakuje specjalistów. Trwają rozmowy z lekarzem zza wschodu

Jak ubolewa dział kadr szpitala, odzew jest mizerny i nie do końca chodzić może tu o finanse.

- Jeżeli chodzi o chirurgię dziecięcą, to w całym kraju sytuacja jest podobna. Praktycznie wszędzie brakuje specjalistów, bo tych jest coraz mniej. Nie jesteśmy jedynym szpitalem, który ma z tym problem i musi zawieszać, czy wręcz zamykać tego typu oddziały - mówi Rynkowi Zdrowia Wojciech Rękas, kierownik działu kadr i płac szpitala w Tarnobrzegu.

- W naszym przypadku ten problem jest jeszcze głębszy, ponieważ nie brakuje nam jednego czy dwóch specjalistów, a pełnego składu, by zapewnić funkcjonowanie oddziału w 24 godzinnym trybie działania. Zresztą specjalistów chorób wewnętrznych też nie widzimy - tłumaczy.

- Szukając np. neonatologa sięgnęliśmy po osobę zza wschodniej granicy. W tej chwili prowadzimy rozmowy w sprawie jej zatrudnienia - dodaje. 

A to nie jedyne problemy kadrowe placówki. Jak informuje szpital na swojej stronie, poszukuje się także:

 • lekarza specjalistę z zakresu urologii,
 • lekarza specjalistę z zakresu neurologii,
 • lekarza specjalistę z zakresu onkologii,
 • lekarza specjalistę z zakresu medycyny ratunkowej,
 • lekarza specjalistę z zakresu radiologii.

Co stanie się z zawieszonymi oddziałami, gdy przed upływem wyznaczonych terminów szpital nie pozyska specjalistów?

- Najprawdopodobniej trzeba będzie przedłużyć zawieszenie działalności tych oddziałów - rozkłada ręce kadrowy szpitala.

Interpelacja do ministra zdrowia ws. szpitala w Tarnobrzegu

Dodajmy, że jeszcze w grudniu ubiegłego roku, w sprawie trudnej sytuacji w Wojewódzkim Szpitalu im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu, interweniowały posłanki Koalicji Obywatelskiej Krystyna Skowrońska oraz Joanna Frydrych, pisząc interpelację do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

W interpelacji została przedstawiono trudną sytuację placówki, a także podkreślono, że "w czasie pandemii koronawirusa, kiedy dostęp do usług medycznych jest już mocno ograniczony, zaprzestanie działalności oddziałów w tarnobrzeskim szpitalu jeszcze bardziej utrudni dostęp do opieki medycznej i może narazić na utratę zdrowia i życia mieszkańców powiatu i okolic".

Posłanki zapytały ministra zdrowia:

 1. Czy jakieś i jakie działania zamierza podjąć Ministerstwo Zdrowia w związku z sytuacją kadrową i finansową w Wojewódzkim Szpitalu im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu?
 2. Czy wojewoda podkarpacki informował Ministerstwo Zdrowia o problemie z kadrą medyczną w Wojewódzkim Szpitalu im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu?
 3. Czy marszałek województwa podkarpackiego informował Ministerstwo Zdrowia o sytuacji braku kadr w podległym Zarządowi Województwa Podkarpackiego Wojewódzkim Szpitalu im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu?
 4. W przypadku zamknięcia ww. oddziałów szpitala w Tarnobrzegu w jaki sposób według Ministerstwa Zdrowia zostanie zapewniona odpowiednia opieka medyczna dla mieszkańców miasta i powiatu tarnobrzeskiego?
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum