Lekarze o płacach lekarzy

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 13 sierpnia 2010 17:37

Z raportu Ministerstwa Zdrowia sporządzonego na podstawie informacji z 662 szpitali finansowanych przez NFZ, wynika, że zarobki lekarzy w ciągu trzech lat wzrosły o ponad 60 procent.

Lekarze o płacach lekarzy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Więcej informacji na ten ten temat podawaliśmy w czwartek (12 sierpnia) za Dziennikiem Gazetą Prawną w publikacji pt. Lekarze zarabiają coraz lepiej.

Proszony przez nas o odniesienie się do tych ministerialnych danych Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, nie kwestionuje danych obrazujących wzrost zarobków lekarzy.

Przypomnijmy, że według resortu zdrowia etatowy lekarz bez specjalizacji zarabia 5 tys. zł, kontraktowy – nawet 7 tys. Specjalista z drugim stopniem zarabia odpowiednio 7 tys. na etacie bądź 10 tys. na kontrakcie.

W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl przewodniczący zwraca jednak uwagę na inną kwestię, jaką jest brak rozwiązań systemowych: – Trzeba zdecydować się na jakiś model wynagradzania. Bo obecnie lekarze, z jednej strony traktowani są jak budżetówka – mówi się przecież o służbie zdrowia, a z drugiej strony podlegają konkurencji, np. gdy prowadzą prywatną praktykę.

– Gdyby decydenci wybrali wariant budżetówki, wówczas należałoby zagwarantować ustawowo wysokość płacy minimalnej – kontynuuje Bukiel. I dodaje: – Jeśli analizować zarobki lekarzy w tym wariancie, to należy stwierdzić, że pensje powinny być wyższe. Wystarczy porównać nasze zarobki z zarobkami pułkownika Wojska Polskiego, którego wypłata wynosi nawet 7,8 złotych miesięcznie, podczas gdy lekarz zarabia średnio 3,2 tysiąca przy takim samym wymiarze czasu.

Odnosząc się do danych zawartych w ministerialnym raporcie dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej, wypowiadając się dla Gazety Pomorskiej stwierdza: – W rzeczywistości nikt tak naprawdę nie wie, ile zarabiają lekarze.

Jak podkreśla, formy zatrudnienia medyków znacznie się różnią i dlatego rozpiętość zarobków wśród lekarzy jest bardzo duża. Są sytuacje, w których zarobki dwóch lekarzy tej samej specjalności mogą różnić się wielokrotnie. Dlatego NIL, podobnie jak OZZL, domaga się gwarancji minimalnych płac dla lekarzy. 

– W przypadku lekarza bez specjalizacji miałaby to być kwota na poziomie dwóch średnich krajowych, a specjalisty – trzech. – Takie są standardy europejskie – mówi prezes Hamankiewicz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum